Reformok előtt a német haderő

Alapvető reformok előtt áll a német hadsereg. A nyomasztó múlt terhétől befolyásolt nyugatnémet politikusok – hosszú vajúdás után – csak a múlt század közepén szánták el magukat a Bundeswehr felállítására. A hidegháborús időszak eseményei – így a Varsói Szerződés létrejötte és az NDK néphadseregének felállítása – hívták életre a kötelező katonai szolgálatra épülő Bundeswehrt. Az alaptörvény mind a mai napig kizárólag honvédelmi feladatot szán a hadseregnek.

Stefan Lázár
2003. 04. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint százezer katona teljesített szolgálatot az utóbbi esztendőkben a köztársaság határain kívül, így a Balkánon, Afganisztánban, Kuvaitban. „Megszűntek azok a földrajzi határok, amelyek keretek közé szorítanák a Bundeswehr tevékenységét. Helyi sajátosságtól független válságok megoldása vár ránk. Az új feladat így hangzik: Németországot a Hindukus hegységnél is védelmezni kell” – hangoztatta Peter Struck védelmi miniszter.
A német költségvetésből 2006-ig évente 24,4 milliárd euró jut a védelmi tárcának, ezen túlmenően pedig további 1,15 milliárd a terrorizmus elleni harcra és a külföldi bevetésekre. Mindez azonban nem elegendő a kiadások fedezésére, a miniszter további takarékossági intézkedésekre kényszerül. A reformtervek szerint nyolcvan-kilencven Tornado vadászgépet, tíz gyorsnaszádot, nyolcszáz Leopard II páncélost és két rakétavédelmi rendszert (Hawk, Roland) helyeznek használaton kívül, harminc Tiger helikopter tervezett megvásárlásáról pedig lemondanak. A megtakarított összeget a modern Patriot rakétaelhárító rendszerbe, mozgékony páncélkocsikba, pilóta nélküli felderítő repülőgépekbe és nem utolsósorban új kommunikációs rendszerbe kívánja a miniszter fektetni. „A jövő katonája a laptopján keresztül nemcsak közvetlen felettesével és a hadtesttel tartja majd a kapcsolatot, hanem a külföldön vele együtt bevetésre kerülő amerikai vagy belga bajtársaival is” – hangoztatta Peter Struck. Csak a kommunikációs fejlődést szolgáló Herkules komputerrendszer bevezetése hatmilliárd eurós költséggel jár.
A Bundeswehr személyzeti struktúrájának jövőjéről a parlamentnek kell döntenie. Marad az eddigi hadkötelezettségre épülő gyakorlat, vagy átadja helyét a hivatásos katonákat foglalkoztató haderőnek? A koalíciós kormány szociáldemokrata szárnya továbbra is kiáll a hadkötelezettség mellett, csak annak tartamáról vitatkozik. A zöldek viszont végleg búcsút akarnak venni a kötelező szolgálattól. „Jómagam a hadkötelezettség odaadó híve vagyok, és mindent megteszek annak érdekében, hogy meggyőzzem annak helyességéről a koalíciós partner kétkedő képviselőit” – jelentette be a szociáldemokrata védelmi miniszter. A Bundestag legkésőbb 2004 elejéig dönt a sokat vitatott kérdésben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.