Romló helyzetben a költségvetés

Az államháztartás első három havi hiánya 282,1 milliárd forintot ért el, ami nagyjából harmada az egész évre tervezett deficitnek. Ennek tükrében egyre kevésbé valószínű, hogy a tizenkét havi deficit az egész évre tervezett 832,2 milliárd forinton belül marad. A pénzügyi tárca ezzel együtt optimista, az elemzők ugyanakkor a tervezettnél magasabb GDP-hez mért éves hiányt várnak.

Barát Mihály
2003. 04. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Március végéig az államháztartás – helyi önkormányzatok nélküli – hiánya 282,1 milliárd forintot ért el, amely az éves előirányzat 33,9 százalékának felel meg – tette közzé tegnapi gyorsjelentésében a pénzügyi tárca. A számsorok szerint az államháztartás bevételei március végéig az előirányzat 24,3 százalékára teljesültek, a jóváhagyott kiadásoknak pedig a 25,3 százalékát költötték el.
Az év harmadik hónapjában az államháztartáson belül a központi költségvetés egyenlege 83,3 milliárd forintos hiánnyal, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjainak egyenlege 8,4 milliárd forintos, az elkülönített állami pénzalapok egyenlege pedig egymilliárd forintos többlettel zárt. Az összesen 73,9 milliárd forintos márciusi hiánnyal elégedett a tárca: a kiadott közlemény rámutat arra, hogy a harmadik havi deficit alig több a Pénzügyminisztérium (PM) előzetes, 70 milliárd forintos becslésénél. Az első három hónap hiánya emellett elmarad a tárca éven belüli lefutást modellező előrejelzésétől.
Az első három havi, összesített adatok ugyanakkor kevésbé biztatók: a központi költségvetés egyenlege 224,1 milliárd forintos mínuszt mutatott az elkülönített állami pénzalapok 21,3 milliárdos többlete és a társadalombiztosítási alapok 79,4 milliárd forintos hiánya mellett.
A legutóbbi előrejelzésében már hivatalosan is elismerte a pénzügyi tárca, hogy tarthatatlan az idei évre vonatkozó, tavaly meghatározott makromutatók túlnyomó része. A Pénzügyminisztérium legfrissebb prognózisa szerint a bruttó hazai termék növekedése az idén – a korábban várt 4-5 százalékos bővüléssel szemben – nem éri el a négy százalékot. A reálbér-emelkedés mértéke ugyanakkor jóval dinamikusabb lehet a korábban előre jelzettnél: az eredeti három helyett az új prognózis nyolc százalékkal számol.
Az elemzők szerint a PM friss prognózisa alapján egyértelmű, hogy az államháztartás idei hiánya magasabb lesz az eredetileg vártnál, ám az is biztosra vehető, hogy a tavalyi tízszázalékos mértéket meg sem közelíti a 2003-as deficit. A kutatók 5-5,5 százalékos GDP-hez mért államháztartási hiánnyal számolnak, ám ezen a területen a tárca még tartja magát eredeti elképzeléséhez: László Csaba pénzügyminiszter legutóbbi nyilatkozataiban is 4,5 százalékot meg nem haladó deficitről beszélt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.