Az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) szerint a kínai hatóságok titkolják a SARS-járvány tényleges adatait. Eközben világszerte újabb gyanús eseteket regisztráltak.
Kína az akut légzőszervi szindrómával (SARS) leginkább fertőzött ország, ezért a WHO azt kéri, hogy a vezetők közöljék a járvánnyal kapcsolatos, valamennyi rendelkezésükre álló adatot – közölték a szervezet illetékesei, miután befejezték hatnapos kutatóútjukat a dél-kínai Guangdong tartományban, ahol a betegség a világon elsőként jelentkezett. Azzal vádolják a helyi hatóságokat, hogy lassan és titkolózva kezelik a SARS-járvány adatait, hogy elkerüljék a pánik kitörését. A kormány szerint eddig 19 ember fertőződött meg a kórral és négyen vesztették életüket a fővárosban, miközben pekingi egészségügyi dolgozók azt mondták a BBC tudósítójának, hogy legalább száz SARS-betegről tudnak. Egy kínai katonai orvos a kormány adatait cáfolva azt állítja, hogy az atípusos tüdőgyulladás legalább kilenc emberrel végzett csak Peking négy katonai kórházában. A kijelentésére a kínai egészségügyi minisztérium szóvivője csak annyit közölt, hogy a katonai kórházak nem tartoznak a tárca illetékességi körébe – tudta meg az MTI.
Szingapúrban, ahol eddig 118 SARS-fertőzést vettek nyilvántartásba, a helyi római katolikus egyház felfüggesztette az egyéni gyóntatásokat, a papok ehelyett kollektív bűnbocsánatban részesítik a vétkezőket az istentisztelet során. Hongkongban – ahol eddig 928 fertőzöttet találtak, és 25-en haltak bele a kórba – egy egész lakótömböt kellett kitelepíteni, mert legalább 45-en fertőződtek meg a SARS-vírussal. Ausztráliában jelenleg hat beteget tartanak megfigyelés alatt, köztük egy kétéves vietnami kislányt, aki valószínűleg a kínai Guangdong tartományban kapta el a fertőzést. Kanadában, ahol eddig tízen haltak meg az atípusos tüdőgyulladásban, több ezer ember van házi karanténban. Újabb gyanús eseteket jeleztek tegnap Ausztriából és Kazahsztánból is.

Orbán Viktor személyesen tárgyalt a nemzetközi sztárprofesszorral – fotó