Szíria lehet a következő célpont

Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter szerint Szíria vegyifegyver-kísérleteket hajtott végre az utóbbi 12-15 hónapban. Ari Fleischer, a Fehér Ház szóvivője leszögezte, hogy Szíria igenis latorállam.

Hírösszefoglaló
2003. 04. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Donald Rumsfeld tegnap a damaszkuszi cáfolatokkal kapcsolatos újságírói kérdésekre válaszolva kijelentette, hogy az amerikai hírszerzés vegyifegyver-kísérleteket észlelt az utóbbi 12-15 hónapban. Az amerikai védelmi miniszter megismételte, hogy Damaszkusz lehetővé tette szíriai és más állampolgárságú felfegyverzett személyek átlépését Irakba, ugyanakkor menekülő iraki tisztségviselőket fogadott be. Damaszkuszban cáfolták, hogy Szíriának vegyi fegyverei lennének vagy menedéket nyújtana az iraki rezsim híveinek.
A Fehér Ház szóvivője tegnapi sajtótájékoztatóján leszögezte, hogy Szíria latorállam. Ari Fleischer részleteket olvasott fel a Központi Hírszerző Ügynökségnek (CIA) a kongresszushoz intézett jelentéséből, amely szerint Szíria a múlt év első felében vegyi fegyverekkel kapcsolatos alapanyagokat és technológiát igyekezett beszerezni. A jelentés megállapította, hogy Damaszkusznak már van készlete szarin ideggázból, de a jelek szerint még mérgezőbb ideggázok kifejlesztésével próbálkozik. Colin Powell amerikai külügyminiszter tegnap bejelentette: az Egyesült Államok fontolóra veszi, hogy politikai, gazdasági és más jellegű rendszabályokat vezet be Szíria ellen az iraki konfliktusban tanúsított hozzáállása miatt. Az amerikai diplomácia vezetője felszólította Damaszkuszt, hogy a térségbeli új realitások fényében vizsgálja felül eddigi politikáját, ne fogadja be a bukott iraki rezsim menekülő vezetőit, mondjon le tömegpusztító fegyverek (vegyi fegyverek) birtoklásáról, és ne támogasson terrorista csoportokat.
A brit külügyminiszter tegnap mindazonáltal cáfolta, hogy Szíria lenne a következő célpont. Jack Straw Bahreinből a londoni rádiónak azt mondta: a brit kormány nem tud olyan tervekről, amelyek Szíria elleni fegyveres fellépésről szólnak. Straw szerint nem biztos, hogy Szíria tömegpusztító fegyverek fejlesztésébe fogott, de ennek kiderítésére „le kell ülni tárgyalni” a szírekkel. A külügyminiszter nem volt hajlandó érdemben válaszolni arra a kérdésre, hogy a brit kormány kész lesz-e nemet mondani, ha az Egyesült Államok a Szíriával – és Iránnal – szembeni kemény fellépés mellett dönt. Azt mondta: Szíriával vannak tisztázandó kérdések, de a tisztázás legjobb módja a párbeszéd és az együttműködés.
Közben Izrael követelések egész listáját készül átadni Szíriának, amelyben egyebek között a szélsőséges palesztin csoportok vezetőinek a kiutasítására és a Hezbollah libanoni síita mozgalom jelentette fenyegetés semlegesítésére szólítja fel Damaszkuszt. Saul Mofaz izraeli védelmi miniszter tegnap úgy vélekedett, hogy az amerikai–brit szövetség iraki beavatkozása után körültekintően kell figyelemmel kísérni a közel-keleti helyzet alakulását. Az iraki háború utáni új közel-keleti valósággal számolva Izrael szerint most kedvező alkalom kínálkozik a lappangó szíriai fenyegetés elhárítására – mondta a védelmi miniszter a Maariv című tel-avivi napilapnak. „Hosszú követelési listánk van, amelyet az amerikaiakon keresztül lenne a legjobb benyújtani” – vélekedett. A követelések között szerepel, hogy a Hezbollah távolítsa el fegyvereit és rakétáit Dél-Libanonból, a szervezet oszlassa fel magát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.