Straw a háború folytatásával kapcsolatban azt mondta: az Egyesült Államok és Nagy-Britannia nem állítottak össze listát olyan országokról, amelyek ellen háborút szándékoznának indítani. Nincs ilyen lista – jelentette ki Straw, hozzátéve: Szíriának azonban számot kell vetnie helyzete komolyságával. Be kell bizonyítania, hogy nem „lator állam” – vagyis tisztáznia kell magát azon vádak alól, amelyek szerint befogadta az iraki kormány bukása után elmenekült iraki vezetőket, továbbá vegyi fegyverek kifejlesztésén munkálkodott az utóbbi 12–15 hónapban. Eközben a The Guardian tegnapi száma arról ír, hogy a Fehér Ház csendben már le is tett a Szíria elleni katonai akció tervéről, és a Pentagonban leállították a fegyveres beavatkozás tervezését. A brit lapnak amerikai kormányilletékesek azt mondták, hogy George Bush elnök, akinek egyszerre két térségbeli ország – Irak és Afganisztán – nemzetépítésének veszélyes folyamatát kell felügyelnie a jövő évi elnökválasztás közeledtével, véget vetett a tanácsadói körében terjengő „beszélgetéseknek” a Szíria elleni esetleges katonai fellépésről.
Aggodalmának adott hangot Kofi Annan ENSZ-főtitkár az Egyesült Államok Szíriával kapcsolatos, erősödő bírálatai miatt. A világszervezet New York-i székhelyén hétfőn közzétett nyilatkozatában a főtitkár úgy vélekedett, hogy ezek a bírálatok még bizonytalanabbá tehetik az amúgy is ingatag közel-keleti helyzetet. Párizsban kétségbe vonják a szíriai vegyifegyver-kísérletekről elhangzott amerikai vádakat. Noelle Lenoir francia Európa-ügyi miniszter az I-televízió kedd délelőtti adásában Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter kijelentését vitatva úgy nyilatkozott, hogy Franciaországnak nincsenek bizonyítékai a szíriai fegyverkísérletekre. Moszkva negatívan értékeli a Szíriának címzett amerikai fenyegetéseket. Ezt az Interfax hírügynökség közölte, magas rangú orosz diplomáciai forrásra hivatkozva.
A hírügynökségnek nyilatkozó külügyminisztériumi vezető leszögezte azt is, hogy Oroszország szkeptikus azokkal a vádakkal szemben, amelyeket Washington fogalmaz meg Damaszkusszal kapcsolatban.
Madridi közvetítés.
José María Aznar spanyol kormányfő elfogadta George Bush amerikai elnök megbízását, hogy lépjen kapcsolatba Basár el-Aszad szíriai elnökkel, és figyelmeztesse: Damaszkusz ne nyújtson menedéket Szaddám Huszein iraki diktátor támogatóinak – közölte a tegnapi spanyol sajtó. Aznar hétfőn 40 perces telefonbeszélgetést folytatott Bush elnökkel, és hamarosan telefonkapcsolatba kíván lépni a szíriai elnökkel. (MTI)

Újabb csapás érte a rács mögött ülő Kiss László óbudai polgármestert