Teljes a bizonytalanság Bagdadban

Ellentmondó jelentések érkeznek az iraki főváros helyzetéről, a lakosság megnyilvánulásairól. Bagdad utcáin ugyan még káosz uralkodik, olykor mégis olyan hangulat érződik, mintha távolról sem lenne annyira megjósolhatatlan a háború vége, mint azt az amerikaiak vagy a helyiek egy hete még gondolták.

György Zsombor
2003. 04. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bagdadban még tartanak a háborús műveletek, amelyek előrehaladtát azonban jól jelzi, hogy az amerikai szárazföldi erők szórványos lövöldözések közepette ugyan, de folyamatosan nyomulhatnak előre. Másfelől ugyanakkor továbbra is teljes a bizonytalanság. A diktátor és rendszerének vezetősége gyakorlatilag eltűnt, tucatnyi újságíró és ki tudja, mennyi civil meghalt, a hosszú távú következmények pedig egyelőre teljesen felmérhetetlenek. A helyszínről tudósító televíziós társaságok hírei alapján nehéz lenne vitatni, hogy Szaddám Huszein rendszere megbukott. Az amerikai erők folyosókat nyitottak a városon keresztül, elfoglaltak számos elnöki palotát, biztosították a katonai repülőteret és felgyújtották a Köztársasági Gárda laktanyáit. Bagdadban még vannak ugyan tűzpárbajok az amerikai és az iraki erők között, de az amerikai–brit csapatok jóformán tetszés szerint mozoghatnak.
Az amerikai háborús művelet tehát a kezdeti megtorpanás után úgy tűnik, olajozottan működik, holott korábban a főváros környéki harcoktól tartottak leginkább. A stabilitás megőrzése azonban még komoly problémát jelent az ötmilliós Bagdadban. Az elhagyott kormányépületekben és környékükön fosztogatók járnak. Udaj Huszein és Tárik Aziz, a diktátor miniszterelnök-helyettesének villáit is kifosztották, és a szegény lakosság nem kímélte a német követséget és a francia kulturális központot sem. Az emberek viselkedése egyelőre kiszámíthatatlan, hiszen napok vagy hetek múltán fog csak kiderülni, valójában kinek a pártján állnak. Jelenleg – a kívülállók legnagyobb megdöbbenésére – a bagdadiak a lövöldözések közepette nem az óvóhelyekre, hanem a háztetőkre vonulnak, az érkező katonákat egy részük pedig nem ellenségesen, hanem ovációval fogadja. Kérdéses persze, hogy a média olykor torz tükrében megjelenő képek mennyire fedik a valóságot, a rengeteg civil fegyveres és fegyveres civil jövőbeli viselkedését már csak ezért is lehetetlen felmérni. A soknemzetiségű Irakban a háború nemsokára véget érhet, a béke azonban még messze van.
***
Szobrok és vesztesek. A diktátorok bukásának egyértelmű jele, ha szobraikat – talapzatukról ledöntve – a nép eufóriás lázban égve vonszolja végig a városok főutcáin. Bagdad elestét követően azonban a rettegett vezetőt ábrázoló szobrok készítőire is nehéz napok várnak. Az olaszországi Pietrasanta egyik öntőműhelyének forgalma például egyik napról a másikra hetven százalékkal esett. Az olasz szoborgyárosoknak így már csak az szolgáltat némi vigaszt, hogy számos más rezsim tart még igényt a Valentino-nyakkendővel ékesített, mosolygós diktátorszobrokra. (Gy. Zs.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.