Tikrít amerikai kézen?

Hírösszefoglaló
2003. 04. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tikrít belvárosát, az utolsó iraki ellenállási központot is ellenőrzésük alá vonták tegnap az amerikai csapatok, s ez a legfontosabb katonai műveletek befejeződését jelenti – szögezte le a hadjáratot irányító amerikai középső parancsnokság szóvivője, Vincent Brooks tábornok. „Ma reggel a támadók behatoltak Tikrítbe, s elfoglalták az ottani elnöki palotát” – közölte a tábornok, hozzátéve, hogy a védők ellenállása a vártnál kisebb volt. Az amerikaiak most már Szaddám Huszein iraki elnök híveit keresve fésülik át Tikrítet.
Egy jordán napilap egyébként tudni véli, hogy a múlt hétfői amerikai bombázásokban meghalt Szaddám Huszein iraki elnök és a legfelsőbb iraki vezetés tagjainak a többsége Bagdadban. Az ad-Dusztúr című lap megismételte azt a korábbi értesülését, amely szerint az amerikai légierő akkor mért légicsapást a bagdadi Manszúr negyedben lévő épületre, amikor ott az iraki vezetés ülésezett. A lap szerint az Irak-ellenes koalíció parancsnoksága állítólag azért tartja titokban az iraki vezetés megsemmisítésének hírét, mert „nem akarnak hőst csinálni Szaddám Huszeinből, és állandó kétségek között akarják tartani az arab tömegeket”. Az orosz hírügynökség idézte Ámer Naffáh iraki politikai kommentátort, aki az Al-Dzsazíra katari televíziónak nyilatkozva vasárnap megerősítette Szaddám Huszein halálának hírét.
Jörg Haider, az Osztrák Szabadságpárt volt elnöke közben úgy nyilatkozott, hogy Nadzsi Szabri iraki külügyminiszter „jó helyen, biztonságban van”. Hozzátette, hogy az iraki politikus nem Karintiában tartózkodik, de „világszerte jó összeköttetései vannak, nem kell aggódnunk”. Arra a kérdésre, hogy a háború óta eltűnt Szaddám Huszein iraki elnök Szabri társaságában van-e, Haider úgy válaszolt: „ezt nem mondanám.”
Közben a negyvenezer fős bagdadi rendőri állományból tegnap több mint kétezer fő ismét szolgálatba állt, hogy megpróbálja megfékezni a fosztogatásokat és helyreállítani a közrendet. Az amerikai erők több mint kéthetes légitámadások után a múlt héten foglalták el a fővárost, de azóta keveset tudtak tenni a hirtelen kialakult káosz felszámolására. Hétfőn több száz lakos tüntetett a külföldi tudósítók szállásául és központjául szolgáló Palestine hotel előtt a közbiztonság hiánya miatt. Közülük mintegy ötvenen iszlám állam megteremtését követelték. Brit katonák tegnap egyébként első ízben iraki rendőrökkel együtt járőröztek Bászrában a közrend helyreállítása céljából – jelentette a BBC beszámolójára hivatkozva a dpa német hírügynökség. – Ez részét képezi azoknak az erőfeszítéseinknek, amelyek célja, hogy normális mederbe tereljük a helyzet alakulását – mondta egy brit katonai szóvivő. Már mintegy 300 rendőr jelentkezett a szolgálat újrafelvételére Irak második legnagyobb városában. Az amerikai középső parancsokság katari főhadiszállásán közölték, hogy immár az összes iraki olajkutat az Egyesült Államok és szövetségesei ellenőrzik.
A brit kormánynak továbbra is meggyőződése, hogy Irakban vannak tömegpusztító fegyverek – mondta hétfőn a brit védelmi miniszter. Geoff Hoon londoni sajtótájékoztatóján közölte: a szövetséges erők folyamatosan kapnak jelzéseket helyi forrásokból e fegyverek hollétéről, de a legjobb módja a tömegpusztító fegyverek fellelésének az, ha a Huszein-rezsim volt magas rangú bennfentesei adnak pontos felvilágosítást. A miniszter szerint már folyamatban van a szövetségesek őrizetében lévő volt vezető tisztviselők meghallgatása e kérdésben.
Amerikai katonák ezalatt több ezer mikrofilmre és több száz írott dokumentumra bukkantak Bagdad központjában, a Bász párt vezetőinek két lakóépületében. Az AP jelentése szerint ez komoly hírszerzési siker, bár az arabul írott dokumentumok feldolgozása több hetet is igénybe vehet.
***
Olajszerződések.
A szakértők várakozása szerint az amerikai és a brit olajipari társaságok ádáz versenyt vívnak majd azokkal az orosz, kínai és francia konszernekkel, amelyek tárgyalásokat folytattak korábban Szaddám Huszein kormányzatával. A volt iraki rendszerrel mindössze 3 szerződést írtak alá, egyet a China National Petroleum Corp.-pal, a Norinco, szintén kínai Nironco fegyvergyártó céggel, illetve a vietnami Petrovietnammal az amarai olajmező kiaknázásáról. A Lukoil messze a legnagyobb szerződést kötötte a nyugat-kvurnai olajmező kiaknázásáról, ám Bagdad ezt a szerződést tavaly törölte, a Lukoil viszont új tenderkiírás esetén perrel fenyegetőzik. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.