Turizmus: akcióterv az élénkítésre

A legmagasabb szobafoglaltságot a budapesti ötcsillagos és a vidéki négy-, illetve ötcsillagos szállodák érték el az idén január és március között. A háromcsillagos szállodahelyek átlagos foglaltsága viszont nem érte el a 37 százalékot sem. A szakmai szervezetek a kiutat keresik az idegenforgalmi szezon megmentésére.

Hunyor Erna
2003. 04. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Márciusban a bruttó szobaárbevétel a vidéki háromcsillagos házak kivételével jelentős mértékben visszaesett az előző év azonos időszakához képest – jelezte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A KSH honlapján tegnap nyilvánosságra hozott adatok szerint januártól március végéig a budapesti ötcsillagos szállodák átlagos szobafoglaltsága 43, a vidéki négy- és ötcsillagos szállodáké pedig 51 százalékos volt. A háromcsillagos szállodahelyek átlagos foglaltsága viszont nem érte el a 37 százalékot sem. A vendégéjszakák száma január és március között minden kategóriában viszszaesett az előző év azonos időszakához képest. A vendégéjszakák csökkenése a budapesti szállodákban 10-12 százalékos, a vidéki hotelekben pedig 4-5 százalékos volt.
Pál Béla, a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) turisztikai államtitkára lapunknak elmondta: ezekben a mutatókban egyértelműen tükröződik az iraki háború hatása. Az viszont örvendetes – mondta –, hogy márciusban a háromcsillagos szállodák egy kiadható szobára jutó bevételei nőttek. Leszögezte: a külföldi turisták kiesését a belföldi turizmus élénkítésével lehet ellensúlyozni. Ennek érdekében a napokban juttatott el a Magyar Turizmus (MT) Rt. 110 ezer vállalatvezetőhöz levelet az üdülési csekk népszerűsítése érdekében, amelynek adómentes értékhatárát húszezerről ötvenezer forintra emelték. Kitért arra, hogy a közeli napokban írják alá a visegrádi négyekkel azt a megállapodást, amitől azt várják: nőni fog az egymás országaiba utazók száma, s a harmadik piacokon rendezett szakmai kiállításokon is közösen jelenhetünk meg.
Wolff Péter, a Magyar Szállodaszövetség elnöke szerint a csökkenés – Spanyolország kivételével – az összes európai országban megfigyelhető. Ugyanakkor mindennek nem csak az iraki háború a kiváltó oka, hanem korábban a gazdasági recesszió és a mostani atípusos tüdőgyulladás-járvány is. Egyre többen kerülik a repülőtereket, s e pillanatban az egész szakma a kiutat keresi.
Galla Gábor, az MT Rt. vezérigazgatója hangsúlyozta: a marketingszervezet folyamatosan figyeli a külföldi és belföldi eseményeket, annak érdekében, hogy azonnal reagálni tudjon intézkedéseivel. Sűrítik igazgatósági üléseiket, s éppen a main vitatják meg a háború okozta helyzetet. Olyan döntéseket kívánnak hozni, amelyek a leghatékonyabban szolgálják a piac élénkítését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.