Márciusban a bruttó szobaárbevétel a vidéki háromcsillagos házak kivételével jelentős mértékben visszaesett az előző év azonos időszakához képest – jelezte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A KSH honlapján tegnap nyilvánosságra hozott adatok szerint januártól március végéig a budapesti ötcsillagos szállodák átlagos szobafoglaltsága 43, a vidéki négy- és ötcsillagos szállodáké pedig 51 százalékos volt. A háromcsillagos szállodahelyek átlagos foglaltsága viszont nem érte el a 37 százalékot sem. A vendégéjszakák száma január és március között minden kategóriában viszszaesett az előző év azonos időszakához képest. A vendégéjszakák csökkenése a budapesti szállodákban 10-12 százalékos, a vidéki hotelekben pedig 4-5 százalékos volt.
Pál Béla, a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) turisztikai államtitkára lapunknak elmondta: ezekben a mutatókban egyértelműen tükröződik az iraki háború hatása. Az viszont örvendetes – mondta –, hogy márciusban a háromcsillagos szállodák egy kiadható szobára jutó bevételei nőttek. Leszögezte: a külföldi turisták kiesését a belföldi turizmus élénkítésével lehet ellensúlyozni. Ennek érdekében a napokban juttatott el a Magyar Turizmus (MT) Rt. 110 ezer vállalatvezetőhöz levelet az üdülési csekk népszerűsítése érdekében, amelynek adómentes értékhatárát húszezerről ötvenezer forintra emelték. Kitért arra, hogy a közeli napokban írják alá a visegrádi négyekkel azt a megállapodást, amitől azt várják: nőni fog az egymás országaiba utazók száma, s a harmadik piacokon rendezett szakmai kiállításokon is közösen jelenhetünk meg.
Wolff Péter, a Magyar Szállodaszövetség elnöke szerint a csökkenés – Spanyolország kivételével – az összes európai országban megfigyelhető. Ugyanakkor mindennek nem csak az iraki háború a kiváltó oka, hanem korábban a gazdasági recesszió és a mostani atípusos tüdőgyulladás-járvány is. Egyre többen kerülik a repülőtereket, s e pillanatban az egész szakma a kiutat keresi.
Galla Gábor, az MT Rt. vezérigazgatója hangsúlyozta: a marketingszervezet folyamatosan figyeli a külföldi és belföldi eseményeket, annak érdekében, hogy azonnal reagálni tudjon intézkedéseivel. Sűrítik igazgatósági üléseiket, s éppen a main vitatják meg a háború okozta helyzetet. Olyan döntéseket kívánnak hozni, amelyek a leghatékonyabban szolgálják a piac élénkítését.

A Kondorosi Csárda még egy utolsó esélyt adott a rongálónak