Újságíró az első német áldozat Irakban

Józan mérlegelés, a szerencsébe vetett hit, hivatástudat és az a meggyőződés, hogy nincs olyan sztori, amelyért érdemes lenne meghalni – röviden ezek határozzák meg a háborús tudósítók munkáját. Az Irakban folyó hadműveletek első német áldozata mindenben igyekezett eleget tenni az elővigyázatosság szabályainak, mégis az életével fizetett.

Stefan Lázár
2003. 04. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Christian Liebig, a Münchenben megjelenő Focus magazin riportere – röviddel harmincötödik születésnapját követően – egy iraki rakétatámadásnak esett áldozatul. Példája azt bizonyítja, hogy a leglelkiismeretesebb felkészüléssel és a legmeggondoltabb elhatározással sem lehet kikerülni a háborús kockázatokat. Irakban eddig már több tudósító vesztette életét.
A DPA és az AP hírügynökségeken keresztül a hírmagazinhoz került Christian Liebig az elsők közé tartozott, akik kihasználták a német hadsereg ajánlatát: a Bundeswehr ugyanis speciális kiképzést szervezett a háborús területekre készülő újságíróknak, hogy felvilágosítsa őket a veszélyekről és gyakorlati tanácsokkal lássa el őket személyes biztonságuk védelmében. A már Kelet-Afrikát, Koszovót és Afganisztánt is megjárt riporter ismét az elsők között, önként jelentkezett, amikor az amerikai hadvezetés bejelentette: hajlandó úgynevezett „beágyazott tudósítókat” magával vinni a frontra. A német zsurnaliszta az Egyesült Államok 3. gyalogos hadosztályának 2. dandárjába került. „Liebig nem volt rámenős. Elhatározásait a körültekintés befolyásolta, a biztonságot pedig mindig a szenzációhajhászás elé helyezte. Utolsó telefonbeszélgetésünk során azt is megemlítette, már reálisan fel tudja mérni a várható becsapódások távolságát, és hogy golyóálló mellényét még éjszaka is magán viseli. Helyette nem küldünk újabb tudósítót Irakba” – nyilatkozta a tragikus hírt követően Helmut Marktwort, a Focus főszerkesztője.
Amikor kiderült, hogy megkezdődik Bagdad ostroma, Liebig és a spanyol El Mundót tudósító kollégája, Julio Anguita Parrado úgy határoztak, nem csatlakoznak az előrenyomuló alakulatokhoz, hanem a a hadosztály táborában várják ki az események további alakulását. A biztonsági meggondolásból született lépés ezúttal végzetesnek bizonyult. Hétfőn délben iraki rakéták csapódtak be a biztosnak vélt szállásba, és megölték mindkét újságírót.
Nemzetközi körökben felháborodást és tiltakozást váltott ki, hogy egy amerikai páncélos tüzet nyitott az újságírók szállására, és a gránát két operatőrt ölt meg. A Német Újságíró-szövetség tiltakozó jegyzéket nyújtott be az Egyesült Államok berlini nagykövetségéhez, Joschka Fischer külügyminiszter pedig kijelentette: tudósítók nem eshetnek áldozatul az amerikai–brit erők szövetségesek támadásainak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.