Szokásos bölcsességükkel döntöttek a választók az európai uniós népszavazáson, a résztvevők 84 százaléka mondott igent a csatlakozásra – mondta tegnap a parlamentben napirend előtti felszólalásában Medgyessy Péter miniszterelnök. Szerinte a népszavazás eredményével ért véget a rendszerváltás és született meg a modern európai Magyar Köztársaság. A csatlakozás kapcsán megvalósult a nemzeti konszenzus, köszönet érte a parlamenti pártoknak – mondta.
Az uniós csatlakozást támogató döntés kapcsán Áder János (Fidesz) szerint is a köszöneté az első szó. Meg kell köszönni azoknak, akik lehetővé tették, több ezermilliárd forintra tehető árát megfizették, a magyar állampolgároknak – tette hozzá. Ennek fényében elszomorítónak nevezte néhány szocialista politikus kicsinyes napi politikai érdekeket tükröző nyilatkozatát. Azt, hogy Kovács László és Lendvai Ildikó vasárnap úgy nyilatkozott: ők elvitték a saját embereiket, a hárommillió igennel szavazót, ezzel kísérletet tettek az eredmény kisajátítására – mondta Áder. Azt javasolta: a csatlakozásig a kormány foglalkozzon azzal, miként tehető minden magyar a csatlakozás nyertesévé.
Lendvai Ildikó (MSZP) elmondta: mindig vannak olyanok, akik képtelenek örülni, van, aki minden cégnél főnök szeretne lenni. Ugyanakkor elismerte: az uniós kampányt egy olyan közalapítvány irányította, amelyben minden politikai erő képviseltetve volt. Herényi Károly sem hitte azt, hogy a szavazók az MSZP és kampánya mozgósítására vettek részt a referendumon. Nagy baj az, ha a kormány ki akarja sajátítani az eredményt – tette hozzá. Úgy vélte: elemezni kellene a nem várt távolmaradás okait. Szólt arról is: el kell kezdeni a bérek és a nyugdíjak felzárkóztatását, a közterhek csökkentését, a családi, valamint kis- és középvállalkozások tőkeellátásának javítását. Akárhogy is van, a döntés megszületett – kommentálta a népszavazást Kuncze Gábor. Kifejtette: nem érdemes vitatkozni a referendum körülményeiről, az azt megelőző időszakról. Az SZDSZ megalakulása óta európai érdekeket képvisel, mégsem gondolja azt, hogy a saját kampánya eredményezte a sok igent – tette hozzá Kuncze.
***
Luxemburg átad egy helyet.
Várhatóan összesen heten képviselik majd Magyarországot a csatlakozási szerződés holnapi aláírásán Athénban – mondta el Medgyessy Péter tegnap nemzetközi sajtótájékoztatóján. Luxemburg ugyanis saját keretéből átad egy helyet. Így Göncz Árpád volt köztársasági elnök is ott lehetne az ünnepségen. A hétfős delegáció Göncz Árpádon kívül Mádl Ferenc jelenlegi államfőből, Medgyessyből, Boross Péter, Horn Gyula és Orbán Viktor volt kormányfőkből, valamint Kovács László külügyminiszterből áll. Medgyessy elmondta: a jövő májusi belépésig még több és konkrétabb tájékoztatást kell adni a lakosságnak, fel kell készülni a támogatások igénybevételére, és hallatni kell az ország hangját az új Európa, a közös kül- és biztonságpolitika létrehozásában.

Szívszorító, ahogy a szegedi sztársebész az utcán segít a rászorulóknak