A pártkatonák már visszajöttek

Medgyessy Péter miniszterelnöknek nem tetszett a közszolgálati híradó, a főszerkesztőnek mennie kellett, ugyanakkor újabb baloldaliak kerültek pozícióba a Szabadság téren. Vajon még hány szocialista pártkatona kell, hogy az MTV Rt. a kormánynak megfelelően működjön?

Bihari B. Tamás
2003. 10. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A műsorszolgáltatásban közzétett műsorszámok összessége, illetőleg ezek bármely tartalom vagy műfaj szerinti csoportja nem állhat párt vagy politikai mozgalom, illetve ezek nézeteinek szolgálatában – mondja ki a médiatörvény 4. §-ának 2. pontja. Mindezek ellenére Medgyessy Péter, a Magyar Köztársaság miniszterelnöke „a hírműsorokkal kapcsolatos kritikáit egy múlt heti informális tanácskozáson a tévé illetékeseinek is tudomására hozta” – írta a Népszabadság október 2-án.
Gulyás Erika kormányszóvivő-helyettes lapunk megkeresésére úgy nyilatkozott, hogy „nem volt jelen a miniszterelnök és a köztévé vezetőinek egyeztetésén, így nincs arról információja”, vagyis nem cáfolta, hogy Medgyessy Péter egy informális találkozó keretében bírálta volna az MTV Rt. hírműsorait. Ragáts Imre ugyanakkor október 17-én tartott sajtótájékoztatóján tagadta, hogy találkozott volna a kormányfővel, és kijelentette: nem érdekli, hogy Medgyessynek tetszenek-e a műsorok. Ám ha mégis a Népszabadságnak lenne igaza, érdemes felidézni, hogy az ilyen esetekkel kapcsolatban a Magyar Televízió közszolgálati műsor-szolgáltatási szabályzata (kmsz) úgy rendelkezik, hogy „(…) amikor a műsorkészítői függetlenség megsértésére külső kísérlet történik, a műsorkészítő köteles közvetlen felettesét azonnal tájékoztatni. Amennyiben ilyen külső befolyási kísérlet az MTV Rt. elnökét éri, arról az elnök 24 órán belül köteles tájékoztatni a kuratórium elnökségét.”
Információnk szerint a kuratórium ilyen jellegű tájékoztatást nem kapott, tehát az MTV Rt. elnöke elmulasztotta jelenteni a külső befolyásolás tényét. Ellenben létezik egy belső feljegyzés, amely arról tanúskodik, hogy az egyik miniszter – már nem először – ordenáré stílusban vonta kérdőre a híradó szerkesztőjét az egyik tudósítás miatt.
Hogy egy kormányfő a közszolgálati televízió híradóját kritizálja, elfogadott eljárásnak számít olyan évszázados demokráciákban, mint Észak-Korea vagy a Medgyessy által kedvelt Kuba, Magyarországon azonban – ahol kiképzett pártkatonák hadba állításával remekül szokott működni a kormánypropaganda – különös.
Medgyessy Péter miniszterelnök tehát elégedetlen azzal a közszolgálattal, amely kormánya befolyása alatt áll. Ez azért is érthetetlen, mert a választások után a szocialista–liberális koalíció teljesen rátelepedett a közszolgálati televízióra: olyan baloldali elkötelezettségű emberek kerültek vezető pozíciókba, akiknek elkötelezettségéhez nem fér kétség. 2002 nyarán a kereskedelmi televíziótól, a tv2-től érkezett az MTV Rt. hír- és programigazgatói székébe Rudi Zoltán, aki amellett, hogy barátja Gál J. Zoltán kormányszóvivőnek, függetlenségét legutóbb a tavaszi MSZP-kongresszuson demonstrálta jelenlétével.
A média kiegyensúlyozatlanságát és azt, hogy a szocialisták minden sajtóorgánumot igyekeznek lefedni, jól tükrözi, hogy Rudi Zoltán öccse, Péter jelenleg a szintén kormánypárti tv2 Tények című műsorának felelős szerkesztője, ahol egyébként Gál J. Zoltán barátnője, Tóth Szilvia is dolgozik riporterként, sőt ugyanitt tudósító Koricsánszky Dóra, a brókerügy fő gyanúsítottjának, Kulcsár Attilának barátnője.
Rudi korábban is volt már az MTV Rt. munkatársa, onnan 1999-ben – járulékokkal együtt számítva – 28,4 millió forintos végkielégítéssel távozott az MTV-től. Munkába állásakor jelezte, hogy az összeget visszafizeti, az ígéret teljesítését azonban eddig hivatalosan nem erősítették meg.
Rudi az új arculat megteremtése érdekében még 2002-ben hozta az MTV Rt.-be a korábban a tv2 sztárműsorvezetőjeként ismert Pálffy Istvánt, aki azóta havi 2,2 millió forintos fizetésért a Híradóban folytat ádáz küzdelmet a súgógéppel. Az RTL Klubtól érkezett D. Tóth Krisztina bakijait pedig 1,8 millió forinttal honorálja a köztévé. (Az irreálisan magas közszolgálati fizetéseket a tévé vezetése tavaly még azzal indokolta, hogy a D. Tóth–Pálffy kettős megfeszített munkában hétfőtől péntekig szinte minden híradóban látható lesz, ám ez ma már nincs így. Egy ideje a hírműsor két új bemondót is foglalkoztat.) A tévé költségvetését szintén jelentősen megterhelte az Este című műsor riporterének, a szintén a tv2-től érkező Simon Andrásnak a munkabére, ő 1,8 milliójába kerül az adófizetőknek. (A 2002-es választási kampányban Simon egy, a tv2-n zajló tévévita alkalmával Rogán Antal fideszes képviselőt kiküldte a stúdióból, míg a szocialista párti vendéggel tovább beszélgetett. És ismert az is, hogy a Simon András szerkesztette hétfői Este 2003. augusztus 18-i adásában nyílt támadást indított a katolikus egyház ellen, amikor a papok szexuális eltévelyedéséről sugárzott manipulatív riportot.)
Időközben a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium sajtóosztályáról a Híradóhoz érkezett felelős szerkesztőnek Narancsik Ágota egykori rádiós is.
A választások utáni átalakításnak köszönhetően visszatért az MTV Rt.-be a Gyárfás Tamás-féle Nap-kelte, olyan „tárgyilagos” műsorvezetőkkel, mint a népszabadságos Aczél Endre, a Heti Hetes sztárja, Verebes István, a Blikk vezérkara, Pallagi Ferenc és „muszteres” Bánó András személyében (akik a Sorskérdések című heti műsort is készítik), illetve a közelmúltban a tévés tevékenységét a brókerügyben való érintettsége miatt felfüggesztő Forró Tamás. Gyárfás tévébeli jelenléte egyre növekszik, a producer gyakran szakértőként szerepel Az amiről nem beszélünk című sportműsorban. Gyárfás cége, az St. Plusz Kft., amely a Riporter kerestetik és a Szuperriporter kerestetik című műsorokat gyártja, 64 rész elkészítésére szerződött a köztévével – epizódonként nettó 4–600 ezer forintért. A Gyárfás-féle, nívódíjjal jutalmazott Nap-kelte, amely tavaly Friderikusz közreműködésével Medgyessy „titkos” kubai útját fedezte, körülbelül annyira törekszik pártatlanságra, hogy lassan már felírhatja stáblistájára az Angol utcai stúdióban hetente vendégeskedő Kovács László külügyminisztert is.
Az MTV Rt. jelenlegi vezetősége azonban nem kívánja elkerülni a nyilvánvaló kormánypropaganda látszatát, és az önkorlátozás egyetlen jelét sem mutatja. A sportfőszerkesztőséget jelenleg is a baloldal által megunhatatlan Vitray Tamás vezeti, állítólag több mint kétmilliós fizetésért. (Vitray különjuttatásért még Friderikusz vetélkedőműsorát is vezethette, pedig a köztévé szabályzata szerint belső munkatárs nem kaphat honoráriumot külsős produkcióban való közreműködésért.) Vitray érkezését követően a sportfőszerkesztőség második embere az a Komlósi Gábor lett, aki korábban a Klubrádió nevezetű kormánymédium ügyvezetője volt. Komlósi oktatási stúdiójának hallgatói egyébként nagy számban tűntek fel Gyárfás Riporter kerestetik című, az utóbbi hetekben sugárzott műsorában – erről az egyik bulvárlap is hírt adott.
A nyáron szünetelő, de rövidesen újrainduló vitaműsorában, az Élesben című produkcióban pedig olyan ismert baloldalhoz köthető személyiségek működtek közre, mint Szombathy Pál, a Magyar Hírlap főszerkesztője (aki több más újságíró mellett részt vett Gyurcsány Ferenc sportminiszter sokat emlegetett májusi családi ünnepségén), Fiala János, a Budapest Rádió műsorvezetője vagy Obersovszky Péter, a Klubrádió szerkesztője, illetve Albert Györgyi, az SZDSZ kampányrendezvényeinek egyik háziasszonya. De állást és havi egymilliós fizetést kapott a televíziónál Horváth Éva, az MSZP kampányának kommunikációs szakértője, a koprodukciós igazgatóságot pedig Sugár Ágnes, az MSZP-rendezvények korábbi moderátora vezeti.
A szocialista hálózat az MTV Rt. minden osztályára kiterjed, hiszen még a köztévé vezető jogászának is „saját” embernek kell lennie. A posztot betöltő Jasztrabszki Tamás, annak a Ladvánszky Györgynek a veje, aki az Országos Rádió és Televízió Testület MSZP-s tagja. Az MTV Rt. kereskedelmi igazgatójának idén nyáron Vidus Ildikót nevezték ki, aki korábban baloldali újságírók cégének (például a 168 órát kiadó Telegráf Kft.-nek) felügyelőbizottsági tagja volt. Testvére, Vidus Gabriella – nem mellékesen – az RTL Klubnál ugyancsak a reklámozásért felelős vezető, ami joggal vet fel összeférhetetlenségi aggályokat.
Az MTV Rt. jelentős összegű szerződéseket kötött több baloldalhoz köthető tévés személyiséggel, köztük olyanokkal, akik segítették a baloldal választási győzelmét. Juszt László műsora, a TV ügyvédje 8,1 millióért kerül képernyőre. Galambos Lajos Szuperbuli című produkciójáért az MTV Rt.-nek adásonként 12 millió forintot kell utalnia. A Szinetár család vállalkozása 170 millióért szerződött a köztévével filmek beszerzésére. Friderikusz cégei az azóta megszűnt vetélkedőműsorokat (Repülj most!, Hoztam egy milliót) adásonként 5,1, illetve 3 millió forintért készítették el, a Szólás szabadsága című heti műsor tavaszi változatáért pedig 13 milliót fizetett az MTV Rt.
A szocialista oldal gátlástalanságát mutatja, hogy Medgyessy Péter nevelt lánya, Tornóczky Anita is műsorvezető az adófizetők pénzéből fenntartott tévécsatornán, illetve érdekkörébe tartozó cégekkel az MTV Rt. több tíz millió forintos szerződéseket köt. Hasonló jelenségre talán Ceausescu Romániájában volt utoljára példa, de arrafelé legalább mentségül szolgált, hogy az egy kommunista diktatúra volt. Tornóczky, illetve az érdekkörébe tartozó cégek egyébként egyre több műsoridőt kapnak a televízióban, az autós magazintól a portréműsoron át most már a dokumentumfilmig, természetesen főműsoridőben és kellő promócióval. Ugyanakkor a több éve az MTV Rt.-ben dolgozó belső munkatársak ilyen lehetőséghez nem juthatnak. A köztévé belső szabályzatának (a kmsz-nek) rendelkezése szerint az MTV Rt. részére külső gyártású műsort „csak olyan műsorkészítő készíthet, akinek szakmai felkészültsége, hozzáértése nem marad alatta az MTV Rt. munkatársai ilyen irányú képzettségének, illetve képességeinek”. Hajdú Péter műsorvezető és Tornóczky Anita cége korábban 8,75 milliós szerződést kötött a Névshowr című produkció szilveszteri adásának elkészítésére, egy másik Tornóczkyhoz köthető műsorért, az Europartyért a köztévé adásonként 6,2 millió forintot fizetett, míg az MTV Roadshow-ért 4,3 milliót, az Autóbontóért pedig 1,2 millió forintot. Tornóczky egy alkalommal úgy nyilatkozott, hogy „cége fele annyiból gyárt egy százperces műsort, mint más cégek egy ötvenperceset” – nyilván Friderikusz cégére gondolt. (Összehasonlításul: az MTV Rt. belső gyártású műsorai jelenleg néhány százezer forintból készülnek.)
A kormányfő nevelt lánya az MTV Rt. őszi költségvetési karcsúsítása ellenére új műsorral jelentkezik a csatornán főműsoridőben. Akinek azonban kétségei lennének Tornóczky Anita elkötelezettségét illetően, azok számára íme a műsorvezető válasza a pártállását firtató kérdésre egy internetes fórumból: „Természetesen az MSZP-nek is kell még fejlődnie egy igazi szociáldemokrata irányba, de mivel két pólus között kellett dönteni a választásokon, nekem nyilván erre húzott a szívem.”
A miniszterelnök családtagja mellett egy másik pártpolitikus közeli rokonát is gyakran lehetett látni az MTV Rt. képernyőjén. Az Első kézből című magazint Rába Tímea, az MSZP pártigazgatójának, Tóbiás Józsefnek a felesége vezeti. A műsor gyártási költsége adásonként 1,1 millió forint. És a nagy tülekedés ellenére még jutott műsoridő az SZDSZ-es szociológusnak, Dessewffy Tibornak is, aki jelenleg az oktatási miniszter tanácsadója. De a Hit Gyülekezete által is tulajdonolt Magyar ATV hírigazgatója, Székely Ferenc családja által jegyzett cég is szállít műsort a köztévébe: a Provokátort, amely megközelítőleg egymillió forintért kerül adásba.
A szocialisták a hagyományokhoz híven a szervezeti átalakításnál is ragaszkodtak régi elvtársaikhoz. Az MTV Rt. új főigazgatói között ott találjuk Hortobágyi Évát, akinek fia, Komássy Ákos, Medgyessy Péter titkára és a Fiatal Baloldal tagja. Hortobágyi visszafoglalkoztatására azonban csak úgy volna törvényes lehetőség, ha visszafizetné 1999-ben felvett hétmilliós lelépési pénzét.
Természetesen az MTV Rt. elnöke, Ragáts Imre is rendelkezik szocialista kapcsolatokkal, hiszen eleve Suchman Tamás támogatottjaként került akkor még a köztévé gazdasági igazgatói székébe.
És hogy tovább fokozzuk az izgalmakat, a Híradó nemrég leváltott főszerkesztőjéről, Merényi Miklósról sem árt tudni, hogy Gyurcsány Ferenc jelenlegi sportminiszter cégének, az Altus Rt.-nek felügyelőbizottsági tagja volt 1993 és 1997 között.
Mint látható, elég pártkatona dolgozik az MTV Rt.-ben ahhoz, hogy a közszolgálati csatorna kormányszócsőként működjön. A kormányfő mégis elégedetlen. És azt is nehéz megérteni, hogy Medgyessy miért kritizálta a televízió hírműsorát, amelynek elég alacsony volt a nézettsége ahhoz, hogy ne rombolja különösebben a kormány imidzsét. Ennek ellenére lehet, hogy a miniszterelnök a köztévét teszi felelőssé a kormány rossz kommunikációjáért. De az is előfordulhat, hogy már a visszatérő pártkatonák sem a régiek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.