Még mindig IX. 11.

J O B B S Z E M L E

2003. 10. 31. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rendkívül jó érzés tiszta, nyugodt és biztonságos vizeken evezni. Olyanon, mint a német nyilvánosság, beleértve elsősorban a közbeszédet, médiát, könyvkiadást. Amelynek politikai korrektségére szerencsére olyan megfellebbezhetetlen személyiségek adtak nekünk eddig garanciát, mint Kertész Imre, Eörsi István és Konrád György. Mindig vagy majdnem mindig kiemelve a kontrasztot a pallérozatlan, politikailag inkorrekt és szalonképtelen hazai nyilvános közbeszéddel. Úgyhogy minden Németországban megjelent könyvről így nyugodt szívvel, felemelt fejjel és örömmel tudunk beszámolni, nem félve attól, hogy a politikai helytelenség zavaros vizeire tévednénk szakavatott révészek nélkül.
Főként akkor nem, ha a könyvek kiadói, már csak tekintélyük miatt is, további garanciát jelentenek.
Németországban, akár szerte a világban, tovább folyik a spekuláció arról, hogy ki követhette el a 2001. szeptember 11-i merényletsorozatot az Egyesült Államokban. Vajon miért nem tártak a világ elé a bíróságot is meggyőző bizonyítékát annak, hogy a merénylet kitervelője valóban Oszama bin Laden volt, és végrehajtói az al-Kaida terrorszervezet tagjai? Vajon miért kellett a napokban a demokrata párti Lieberman szenátornak azzal fenyegetnie a Bush-kormányt, hogy az ügyet vizsgáló független bizottsággal a bíróság elé állíttatja a kormányt, ha nem tesz a bizottságnak hozzáférhetővé minden, a terrorcselekményekkel kapcsolatos dokumentumot? Minél inkább távolodunk időben a több mint két évvel ezelőtt végrehajtott támadásoktól, a megválaszolatlan kérdések száma nemhogy csökkenne, hanem nő. A kérdés szinte mindenkit foglalkoztat, a vizsgálattal megbízottaktól és politikusoktól kezdve szakértőkön át félnótásokig. Kivéve – legalábbis a jelek szerint – sajtónknak az értelmiségi magatartást már rég elvetett, alapvető dolgokban kérdéseket fel nem tevő balliberális részét, amelynek minden világos. Washington kimondta a végső szót: a dolgokról ennyit és ne tovább.
De a világ közvéleményét a rejtély továbbra is foglalkoztatja. És továbbra is kételkedik, miközben bevásárlókosárszámra vásárolja a témát feldolgozó, annak kulcsára választ kereső könyveket. És amelyről most Németországban további három könyv látott napvilágot.
A három közül az egyiket nem kisebb személyiség, mint Andreas von Bülow írta A CIA és szeptember 11. – nemzetközi terror és a titkosszolgálatok szerepe címen. A könyv – nyilván sokak bánatára – az igen tekintélyes müncheni Piper kiadónál jelent meg. Andreas von Bülow a Német Szövetségi Köztársaság tudományos kutatásért felelős minisztere volt. Aki, sokakhoz hasonlóan, erősen kételkedik a szeptember 11-i események hivatalos változatában. Már rögtön abban, hogy ha a Bush-kormány semmit nem tudott a terrortámadásokról, akkor miként tudta a tett elkövetése után azonnal megnevezni a 19 tettest, valamint Oszama bin Ladent, Szaddám Huszeint és segítőiket. Oly sok dolog „nem stimmel”, írja könyvében von Bülow, hogy felmerül a kérdés: vajon a támadás nem jött-e jól a kormánynak? A gépek elképesztő pontossággal ütköztek a célpontoknak, noha azokat állítólag csupán repülőtanfolyamon átesett „diákok” vezették. Nem beszélve arról, hogy az elhárítás feltűnően passzívnak mutatkozott, sőt: bizonyítékok tűntek el. A nyomok, állítja a szerző, a titkosszolgálatokhoz és mindenek előtt a CIA-hoz vezetnek. Von Bülow – mellékesen – a titkosszolgálatok szakértője.
Most pedig nézzük, mit ír a könyv a különösen kényes kérdésekről. A sejtések című fejezet első alfejezetében (A vártnál kevesebb áldozat) az olvasható, hogy a Világkereskedelmi Központ ikertornyaiban összesen 45 ezer ember dolgozott. A támadást követően mintegy tízezer áldozatról adtak hírt. De az ott dolgozók jó része a támadás idején még nem volt a helyén, és sokakat ki tudtak menteni az épületekből. Mint kiderült, az áldozatok száma nem haladta meg a háromezret. Ennek egyik oka az volt, hogy a gyilkos támadás időpontja reggel 8 és 9 között volt, vagyis a New York-i pénzügyi központ vezetői akkor még nem érkeztek meg a munkahelyükre. Az áldozatok lényegében főként az épület rendeltetésszerű használatáért felelős személyzetből kerültek ki, vagyis portások, ablaktisztítók, a felvonókat karbantartó személyzet, biztonsági erők, titkárnők stb. A támadás igen intelligens tervezői mindezt nyilván tudták. Márpedig, ha az óramű pontosságával eljáró tetteseknek az lett volna a szándékuk, hogy a Világkereskedelmi Központot ne csak jelképként, hanem az amerikai világhatalom pénzügyi és gazdasági központjaként is elpusztítsák, akkor kézenfekvő lett volna, hogy az ott a hatalmat gyakorló embereket is célba vegyék. Csakhogy a tettesek a terrorcselekmény idejének megválasztásával éppen ezt kerülték el.
A következő fejezet (Mit tudott az izraeli titkosszolgálat?) első alfejezete (A palesztinok elűzése és a lélektani hadviselés) e mondatokkal kezdődik: „Gyorsan lábra kapott az az állítás, hogy a Világkereskedelmi Központ izraeli használóit előre figyelmeztették, és ezért gyakorlatilag nem szerepeltek az áldozatok között. Az ilyen állítások tárgyalásakor azonnal felmerül az antiszemitizmus vádja. Ennek ellenére mindenkinek, aki egy, a titkosszolgálatok által fedett műveletet elfogulatlanul meg akar vizsgálni, elfogulatlanul kell vizsgálódnia. Még a hihetetlennek tűnő utalásokat is össze kell gyűjtenie és ki kell értékelnie. Amerikai oldalon a CIA-nek, az izraeli oldalon a Moszadnak fedett műveletekben gazdag múltja van, amelyek célja az volt, hogy a tömegek tudatos és tudatalatti beállítottságát a lélektani hadművelet eszközeivel manipulálják. A Moszad egykori ügynökei, Viktor Osztrovszki és Ari Ben-Menase számos olyan példát sorol fel, amely azt mutatja, hogy a világ közvéleményét milyen módon manipulálták terrorcselekményekkel – amelyekről nyilvánvalóan azt hitték, hogy azokat arab fanatikusok hajtották végre, holott a Moszad közvetítői indították el őket – úgy, hogy az Izrael által az elfoglalt területeken végrehajtott tisztogatási politikát elítélés helyett eltűrjék… Ha funkcionáló médiatájkép lenne, az izraeli kormány politikáját a demokratikus világ tiltakozása nehézzé tenné” – írja von Bülow, akinek könyvéből további részleteket ismerhet meg az olvasó a jövő héten.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.