Press Review
Az angol nyelvű román sajtószemle Megdöbbenés azon bejelentés nyomán, hogy a Szabad Európa Rádió beszünteti adását címen arról számol be, hogy megszüntetik a SZER/ Szabadság Rádiót. Indok: a célországokban már demokrácia van és nincs szükség az amerikai adók fenntartására.
A Romania Libera című lap ezt kétségbe vonja: Romániában szükség van pártatlan hírforrásokra és elemzésekre, írja.
A lap egyetért Joshua Muravchikkal, aki a Washington Postban érvelt a minap úgy, hogy a posztkommunista országokban az újságírók szakmai szempontból gyengén teljesítenek és hogy az újságírást különféle érdekcsoportok befolyásolják, amiért mind a SZER-re, mind pedig az Amerika Hangjára szükség lenne. (Mint ismeretes, a SZER magyar adását az amerikaiak magyarázat nélkül évekkel ezelőtt beszüntették – L. I.)
*
A Ringier kiadó 2004. január 1-jétől megvásárolja a szerb Blicet és tovább tör előre a Gruner + Jahr rovására Romániában, Szlovákiában és a Cseh Köztársaságban. A Blic 120 000 példányban jelenik meg és azt mind Szerbiában, mind Montenegróban terjesztik. A Ringier megvásárolja a 110 000 példányban megjelenő román Evenimentul Zileit, valamint mások mellett a Bravót, a Tvmaniát, a TV Satelitet és az Unicát. A cég többségi tulajdont szerzett a Novy Casban, a legsikeresebb szlovák napilapban amellett, hogy kiadója több más helyi sajtóterméknek; Csehországban a 444 000 példányban megjelenő Blesk című bulvárlapot is kiadja, valamint a Sportot és nyolc további magazint. A Ringier Kelet- és Közép-Európában 2500 alkalmazottat foglalkoztat.
DAWN
Pakisztán afganisztáni határán biztonsági kerítés építésébe kezdett, hogy meggátolja a pakisztáni területről afgán és Afganisztánban lévő amerikai célpontok elleni támadásokat.
Neue Zürcher Zeitung
Megszakadt a berlini holokauszt- múzeum építése, mert kiderült, hogy a Degussa vegyi cég – amelyik falfirkák elleni védőanyagot szállított volna – egyik alvállalkozója a náci időkben Zyklon B gázt gyártott, amelylyel zsidókat öltek meg – olvasható a vezető svájci lapban.
SVENSKA DAGBLADET
Az ország gyógyulatlan sebén átvágó fal címen a vezető svéd lap helyszíni tudósításában arról ír, hogy az ENSZ határozatát semmibe vevő Izrael tovább építi a több helyen négy-öt méter magas, már 150 km hosszúságú falat.
The New York Times
Minél rosszabbul mennek a dolgok Irakban, annál inkább viselkednek struccként a Bush-kormány tagjai, írja a vezető amerikai lap Miért vagyunk ismét Vietnamban? című cikkében, amely kárhoztatja Bushékat, mert nem hisznek az Irakból tudósító médiának.

Kislányt fogdosott az utcán egy pakisztáni migráns Hajdúszoboszlón