Napi sajtószemle

2003. 10. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

THE GUARDIAN
Háború az al-Dzsazíra ellen főcímmel és Az Egyesült Államok eltökélte magát a független arab média elnyomására alcímmel Dima Tarek Tabub asszony írt cikket a baloldali brit lapban. Az egyetemi tanár, Tabub a pánarab televízió egyik riporterének özvegye, akit az amerikaiak megöltek a tévé irodáinak szándékos bombázásakor. Az amerikaiak az Abu Dabi tévéállomás irodáit is szétbombázták, noha annak pontos helye Bagdadban éppen úgy ismert volt az amerikai hadsereg vezetése számára, mint a katari tévéé. Az asszony leírja, hogy diákjai korábban szemére vetették: ne szónokoljon nekik emberi jogokról Amerikával kapcsolatban, amikor a tévé képernyőjén látják, miként ölnek meg ártatlan embereket, bombáznak le épületeket és sértik meg az emberi jogokat. „Most már látom, hogy a diákjaimnak volt igazuk és nem nekem. Az amerikaiak pedig nem akarják, hogy a világ lássa azt, ami a hallgatókat meggyőzte az amerikaiak tényleges magatartásáról. Életem végéig nem felejtem el a leckét és azt sem, hogy ki ölte meg férjemet, írja Tabub. Megmondanák, hogy mit mondjak 20 hónapos kislányomnak, aki meghalt apukája nevét ismételgeti és keresi őt a házban? Amikor könnyeim kislányom arcára hullanak, ahogy tejet adok neki és az üveget úgy próbálom tartani, ahogyan apja tartotta. Remény nélkül élek. De amikor Londonban beszélhettem a háború ellen tüntetőkhöz, visszatért a remény. Van egy utolsó álmom. Hogy kislányommal, Fatimával, megélem azt a napot, amikor apja és férjem hidegvérű gyilkosai a törvény előtt felelnek.”

THE SPECTATOR
Paolo Guzzanti szenátor, aki a parlamentben a Hajrá, Olaszország! pártot képviseli, a brit konzervatív értelmiségi elit hetilapjában megvédi Berlusconi olasz miniszterelnök értékelését Mussoliniról, amely igen heves reakciókat váltott ki. Guzzanti hangsúlyozza, hogy a történelmet a győztesek írják. De tény, hogy Mussolininak semmi szerepe nem volt zsidók kiirtásában. Tény, hogy ez 1943 júliusa, tehát Mussolini bukása után következett be, s addig egyetlen zsidót sem deportáltak. Az ötvenezres olasz zsidóságból azt követően a németek parancsára deportáltak nyolcezret. Több száz olasz kommunistát öltek meg tárgyalás nélkül a harmincas években, de nem Rómában, hanem Moszkvában Palmiero Togliatti olasz kommunista vezető jóváhagyásával. A fasizmus 1945-ben meghalt Itáliában, de a kommunizmus nem. A kommunisták ma is jelen vannak az olasz törvényhozásban. Az is durva egyszerűsítés, hogy jobboldalinak nevezik Mussolinit, aki haláláig a burzsoázia, a kapitalizmus és a szabad piac halálos ellensége maradt.

HA'ARETZ
Az izraeli külügyminisztérium szerint „nagyon aggasztó” a helyzet Magyarországon, az ott aktív neonácik miatt – olvasható az izraeli lapban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.