Egyszázalékos növekedéssel zárt a Budapesti Értéktőzsde részvényeit jegyző BUX index a tegnapi kereskedés során, a vezető részvények közül a Mol, Matáv, OTP hármas ára drágulást jelzett, míg a Richtert a profitkivétel gyengítette. Az elemzők rámutattak, hogy a forgalom csupán 2,8 milliárd forint lett, ez jelezte azt is, hogy a befektetők nem igazán tudták eldönteni, hogy eladásba vagy vételbe bonyolódjanak.
A visszafogottságot és az iránytalanságot részben az okozta, hogy a nemzetközi tőkepiacokon komoly növekedést értek el az árfolyammutatók, de ezt a magyar befektetők nem igazán értették. Az indokot a dollár kurzusában lehetett megtalálni; az amerikai valuta rég nem látott mértékben drágult az euróval szemben, részben erre a hírre reagáltak Londonban és Frankfurtban a spekulánsok, és ezért történtek komoly áremelkedések.
A német piacra nagy hatást gyakorolt az a piaci pletyka is, amely szerint maga Hans Eichel pénzügyminiszter szorgalmazza, hogy a német bankok egyesüljenek, így elkerülhetik a kívülről érkező ajánlattevők felvásárlásait. A Der Spiegel szerint Eichel erről a kérdésről a Deutsche Bank, a Commerzbank, a HVB Group és a Dresdner Bank vezetőivel folytatott megbeszélést. A hírt minden szereplő cáfolta, de az nem volt elég ahhoz, hogy a befektetők ne rohanják meg a tőzsdéket, és vásárlásaikkal ne emeljék magasra a banki papírok árát. A piacvezető Deutsche Bank és az ország harmadik számú bankja, a Commerzbank éppen a múlt héten erősítette meg, hogy nyereségességük javítására koncentrálnak, mielőtt egyesülési terveket szőnének. Tény ugyanakkor, hogy számos külföldi bank – köztük a Credit Suisse és a Royal Bank of Scotland – kifejezte érdeklődését a németországi lehetőségek iránt.
A BÉT-en a vezető részvények emelkedése mellett érdemes volt megfigyelni az FH papírjainak ármozgását. A frissiben tőzsdére került pénzintézet részvényei 4580 forinton nyitottak, majd 4650-ig emelkedtek, de végül 4495 forinton zártak, ez az érték, még így is 195 forinttal magasabb, mint a kibocsátási 4300 forint. A nap nyertesei a gépipari papírok lettek, a Linamar (régi nevén Mezőgép) és a Rába, míg a közgyűlését tartó Nabi kurzusa 90 forinttal csökkent.
A Globus ára annak ellenére csökkent, hogy a konzervipari cég szerződést kötött a Globus Polska jegyzett tőkéje 30 százalékának a DE GmbH tulajdonába adásáról.
Háborút és százezrek halálát kívánja Magyar Péter tanácsadója