AP
Slomo Brom dandártábornok, az izraeli titkosszolgálat egyik korábbi vezetője szenzációszámba menő vádja szerint az izraeli hatóságok szándékosan hamis képet festettek az iraki fegyverek csapásképességéről és ez jelentősen hozzájárult azokhoz a hibákhoz, amelyeket az amerikai és brit kormány követett el az iraki háború előtti helyzetértékelésében. Brom huszonöt éven át a katonai hírszerzésben dolgozott, a tervezési osztály második embere volt. Bírálatának célpontja a katonai hírszerzés, a légierő és a Moszad hírszerzése. A hírt közlő amerikai távirati iroda kiemeli, hogy a tömegpusztító fegyverek állítólagos iraki jelenlétét amerikai és brit vezetők az Irak ellen indított háború egyik fő okaként jelölték meg. Brom szerint az izraeli hírszerzés szándékosan félrevezető információt adott azzal kapcsolatban is, hogy iraki Scud rakéták elérhetik Izraelt. „Még ha lettek volna is Scud rakéták Irakban, nem értem, hogy az izraeli hírszerzők miként hihették el azt, hogy azok fenyegették Izraelt, főleg akkor, ha azokat már tíz éve nem használták? Ez is egyértelmű példája annak, hogy a világosan gondolkodás képességének hiánya miként ássa alá az izraeli hírszerzői közösséget.”
LIBERATION.FR
Tizenkilenc évvel az indiai Bhopal városában bekövetkezett környezeti katasztrófa után – amelyet az amerikai Union Carbide szivárgó gáztartálya okozott és amely egyetlen éjszaka háromezer embert ölt meg, azóta pedig tízezret – a gigantikus mérgező tartály még mindig ott rothad a fűben és mérge most is a talajba szivárog, írja a liberális francia lap. A tartály körül a levegő elviselhetetlenül bűzös. Tehenek legelésznek körülötte és asszonyok szednek rőzsét.
A katasztrófa környékén ma is pusztítanak a betegségek. A nők 25 éves korukban érik el a klimaxot. Sok férfi túlságosan legyengült, nem tud dolgozni. A környezetvédő Greenpeace szerint még ma is havonta 10-15 ember hal meg. A multinacionális cég minderről tud, de az emberek szenvedése iránt teljesen közömbös. Egyes helyeken a talaj és a víz higanyszintje a normál érték hatmilliószorosa. Az 1984-es katasztrófa óta mintegy 150 ezer ember szenved krónikus betegségekben.
SPIEGEL
Környezetvédők szerint a város „ökológiai rasszizmusa” az oka, hogy New York Dél-Bronx negyedében minden bűzlik és tízszer annyi asztmás rohamokkal küszködő ember él ott, mint az Egyesült Államokban átlagosan. A balliberális hetilapban szándékosan a sokkoló, Túl sok a szar címmel megjelent cikkből kiderül, a környéken gyorsforgalmú autóutak, négy erőmű, 30 hulladékfeldolgozó működik. Egy megszólaltatott a negyedben terjengő bűzről kijelentette, hogy „az a pénz szaga”, vagyis a mindent a profitnak alárendelő gondolkodás. Egy happening trupp tagjai „haláldollárt” osztogatnak a járókelőknek, amelyre azt nyomtatták, hogy „Használja fel ezt a pénzt arra, hogy megveszi az itt lakókat!”

Kettészakadt az ország: óriási hőmérséklet-különbség északon és délen