Rossz évet zárhattak azok a befektetők, akik Parmalat Finanziaria SpA-részvényeket vagy -kötvényeket vásároltak több neves befektetési bank ajánlatára, mivel a társaság részvényei a korábbi értékük negyedét sem érik már, sőt a milánói börzén jelenleg felfüggesztették a papírok kereskedését is. De rossz évet zártak azok a tejtermelők is, akiknek a Parmalat nem fizette még ki a leadott menynyiség után járó pénzt, mivel a gazdák várhatóan sokára jutnak hozzá a pénzükhöz – ha egyáltalán hozzájutnak.
Minden 1968-ban kezdődött az olaszországi Parma városában, ahol Calisto Tanzi – többéves tejforgalmazói múltját kamatoztatva – létrehozta a Parmalatot. A társaság azzal vívta ki az elismerést, hogy először a világon néhány napig fogyasztható tejet értékesített, amit a Tetrapak szabadalmának köszönhetett. Később, a szintén Tetrapak UHT szabadalmat használva, több hónapos minőségmegőrzést sikerült elérni a tejnél, így a kis cég egyre nagyobb területeket hódított meg Olaszországban. A tej mellett a tejtermékek gyártására is ráállt a Parmalat, sőt a nyolcvanas évektől kezdődően egyre erőteljesebb akvizíciós tevékenységet folytattak. Először azokban az országokban létesítettek leányvállalatot, ahol nagyobb számú olasz kolónia élt – így esett a választás Dél-Amerikára. A forgalmi adatok és a cég növekedési üteme megengedhette, hogy Afrikában, sőt Kelet-Európában is cégfelvásárlásokkal szerezzenek maguknak piacot.
A terjeszkedés 2003-ban is folytatódott, de ekkorra már átalakult a cég stratégiája, mely korábban a tejtermékekre épült. A Parmalat növekedése és Calisto Tanzi elképzelései olyan vállalat létrehozását vetítették előtérbe, mely a francia Danone és a svájci Nestléhez volt hasonlítható. A Parmalatból multinacionális élelmiszer-ipari céget kívántak létrehozni, ezt igazolja a 2003-as felvásárlás is, melynek során a már csőd közeli helyzetben lévő parmai cég magába olvasztotta a Cirio délolasz konzervipari társaságot, amely elsősorban spagetti- hez szükséges konzervszószokat gyárt.
Az üzlet a hetvenes évek közepén annyira jól ment, hogy Calisto Tanzi beszállt a labdarúgásba és a Forma–1-be is. Az autóversenyeken a Ferrarival versenyző és világbajnoki futamot nyert osztrák Niki Laudát támogatták, míg a fociban a parmai csapatot az AC Parmát szponzorálták, majd megvásárolták.
Minden látványosan jól ment a tavalyi évig; a Parmalat egyre jobb eredményeket közölt, majd tavaly robbant a „bomba”: előbb sorban váltották a vezetők egymást a cégnél, majd később olyan pletykák terejedtek el, hogy rosszul áll a cég „szénája”. Lassan a lapok is elkezdtek cikkezni a cég nehézségeiről, ennek ellenére ősszel a Parmalat a várakozásokat felülmúló eredményeket közölt, de egyúttal adóssága is jócskán megnőtt. Szeptemberben már hatmilliárd euró fölötti adósságot halmoztak fel, amit a cég vezetése azzal próbált elütni, hogy a kötvények kibocsátásából a készpénzállomány meghaladta a 4,2 milliárd eurót. Néhány hónappal később a Bank of America a kötvénykibocsátásból származó összegről azt közölte, hogy az nem érkezett meg a kibocsátó off-shore cégéhez, a kajmán-szigeteki Bonlat vállalathoz, azaz a Parmalatnak nincs 4,2 milliárd eurója.
A befektetőket becsapták, amikor a Parmalatot jól működő cégnek titulálták, hiszen a cég könyvelése már 1988 óta nem a valóságot tükrözte. A pármai vállalat 1997-től közel nyolcmilliárd eurónyi kötvényt értékesített. Ezen ügyletekben a Deutsche Bank, a Bank of Amerika és néhány nagy nevű olasz bank is szerepelt.
Néhány év alatt szinte az összes nagy olasz cég elvesztette tekintélyét: a gépipari cégeket az ágazati nehézségek és a menedzsment helytelen gazdálkodása döntötte romba, s tavaly az egyetlen komoly olasz élelmiszer-ipari cég, a Parmalat is csődbe jutott.
A kormány által delegált vezérigazgató próbálja menteni a menthetőt, de kérdés, hogy a december végén csődvédelmet kapott Parmalatot sikerül-e megmenteni.
Nem tudni, hogy a magyar tejtermelőket hogyan érinti a Parmalat csődje. Egyes állítások szerint rendben folynak a felvásárlások, mások szerint viszont a Parmalat Hungária késve fizetett eddig. Információink szerint a parmai ügyészség a magyar hatóságoktól is kért adatokat, mivel feltételezhető, hogy a tengerentúlra is átnyúló szövevényes ügyben az összes leányvállalatnál vannak beavatottak. Ha ez igaz, akkor a tejtermelők is az utcára kerülhetnek. A Parmalat Hungária vezetése többszöri megkeresésünkre sem reagált.
Miért próbálta eltitkolni Pressman, hogy egy Soros szervezetnél dolgozott?