Drágulási hullám söpört végig a tőkepiacokon tegnap napközben, de az amerikai tőzsdék gyengülő nyitása megakasztotta a növekedést. A jelentős nemzetközi optimizmust a BUX is kihasználta, így éves csúcsán zárhatott.
A tokiói értéktőzsde fő mutatója tegnap 1,47 százalékkal emelkedett, főleg a kiskereskedelmi láncok részvényei drágultak, s a nagy, exportra termelő cégek papírjai is pozitív korrekciót jeleztek. De a piacot erősítette Alan Greenspan, a Fed elnökének szerdai nyilatkozata is. Greenspan arról beszélt a kongresszus pénzügyi bizottsága előtt, hogy az amerikai gazdaság jól kezdte az évet.
Európában erőteljes emelkedéssel indult a nap, a befektetők igen aktívak voltak, a DAX és az FTSE magasra ugrott a nyitást követve, de a zárás előtti másfél órában a tengerentúli bizonytalanság következtében elfogytak az indexek alól a pluszok. A Nasdaqba vetett bizalom látványosan újból jelentkezik, ezt mutatta tegnap a technológiai mutató drágulása, viszont a Dow Jones piacán a nagyobb ipari cégek részvényeit érdektelenül dobták piacra a spekulánsok, ilyen volt a Boeing, a United Technologies, az AT&T és a Microsoft.
Budapesten minimális korrekcióval szinte egész nap emelkedett a BUX kurzusa. A kereskedés végét jelző gongszó pillanatában az index 10 228,85 ponton állt, ez 190,97 pontos növekedésnek felelt meg. A vezető részvények közül az OTP drágulása volt a legszembetűnőbb, a pénzintézet papírjai 5,9 milliárd forintos forgalom mellett 140 forinttal erősödtek. Az OTP részvényeit az UBS Warburg befektetési társaság 3950 forintra értékelte. Jelentős drágulással zárt még a Matáv és az Egis, de jól szerepelt a Richter és a Mol is. A kisebb forgalmú papírok sorából a Forrás, a Rába és az IEB árában jelentkezett nagyobb árfolyam-emelkedés.
Kanada lehet az Egyesült Államok 51. tagállama?