THE GUARDIAN
Nem valószínű, hogy Szaddám Huszein, uralmától megfosztott iraki diktátor a következő két éven belül bíróság elé áll, értesült a baloldali brit lap.
2001. október 7-én, amikor megkezdődött Afganisztán amerikai bombázása, az afgán nők elnyomásával is indokolták a tálib rendszer megdöntését. Öt héttel később Laura Bush, az amerikai elnök felesége diadalittasan jelentette ki, hogy az „Afganisztán nagy részében elért katonai sikereinknek köszönhetően a nők már nem foglyai otthonuknak. A terrorizmus elleni harc a nők jogai és méltósága elleni harc is”. Csakhogy az Amnesty International, a londoni emberi jogi szervezet szerint a nők helyzete egészen más. Az azóta eltelt időben a Karzai-kormány képtelennek bizonyult a nők védelmére, csupán a fővárosban.
SPIEGEL
Az elmúlt napokban a kaliforniai San Francisco városában mintegy ezer homoszexuális és leszbikus pár fogadott egymásnak örök hűséget, írja a balliberális német hetilap. Az ottani polgármester engedélyezte a tömeges esküvőket, de a konzervatívok forronganak.
DIE WELT
A CDU/CSU vezetői, Angela Merkel és Edmund Stoiber keményen felléptek Törökország teljes uniós tagsága ellen. A bajor miniszterelnök szerint nem engedhető meg, hogy az Európai Unió szabadkereskedelmi zónává degradálódjon, amelyet nem kötnek össze közös értékek és nem lesz politikai unió. A fejkendővel kapcsolatos viták is azt mutatják, hogy mekkora feszítő erőt jelentene Törökország felvétele.
INDEPENDENT
A Nobel-békedíjas Desmond Tutu dél-afrikai püspök Tony Blairt és George Busht fel fogja szólítani, amiért kontraproduktív és „amorális” háborút viselnek Irakban, értesült a független brit lap. Tutu nevetségessé teszi majd a brit és amerikai hírszerzést és annak értesülései nyomán bekövetkezett katonai hadműveleteket, amelyek következtében a világ sokkal kevésbé biztonságos. Tutu hangsúlyozta, hogy a nagy emberek képesek bocsánatot kérni és egy bocsánatkéréssel csak még nagyobbakká válnak.
LE MONDE
Az izraeli elnök Franciaországba érkezése hajnalán a vezető francia lapnak adott interjújában aggodalmának adott hangot, amiért a gallok földjén erős az antiszemitizmus. Arra a kérdésre, hogy mit vár a nemzetközi bíróságtól, amely február 23-tól tárgyalja a Palesztinát körbevevő fal jogosságát, a zsidó állam elnöke azt felelte, hogy a bíróság hibázott, amiért az üggyel foglalkozik,
és döntése csakis negatív lehet. „Egy politikai konfliktus nem rendezhető nemzetközi bíróságon”, jelentette ki az elnök, hozzátéve: tárgyalni kell, s hogy Izraelnek minden oka és joga megvan a bírósági ülések bojkottálására.

Jöhet a népszavazás: munkaszüneti nap lehet december 24.