A cégek nem bíznak a kockázati tőkében?

A megkérdezett vállalatok egynegyede élne a kockázati tőke nyújtotta lehetőségekkel, ugyanakkor a tőkekihelyezés a lehetőségek tíz százalékát sem meríti ki, a befektetők 2005-ig további 300–500 millió dolláros új kockázati tőke megjelenésére számítanak Magyarországon – derül ki a GKI Gazdaságkutató Rt. felméréséből.

2004. 03. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hozzávetőleg 1000 millió dollárra becsülhető a Magyarországon az 1995–2002 között befektetett kockázati tőke nagysága, míg a befektetések száma 600 körüli. Ugyanakkor csak 2003-ban 300 millió dollár, azaz mintegy 72 milliárd forint kockázati tőke várt kihelyezésre. A belépő társaságok nagy részét várhatóan az új állami kockázatitőke-alapok kezelői teszik ki, amelyek célja a kis- és középvállalkozások piaclehetőségeinek erősítése lesz.
A kockázatitőke-befektetők szerint átlagosan 100 befektetési lehetőségből csupán 2–3 vállalkozásban valósul meg kockázatitőke-kihelyezés – állapította meg a kutatóintézet. Összességében 250 „tőkeéhes” vállalat több mint 100 millió dollár értékű kockázati forrást használna fel.
Az államnak a lehetséges beavatkozással összefüggésben mérlegelnie kellene, hogy a tőkepiacon azt a rést töltse ki, amely az induló, illetve alultőkésített vállalkozások továbbfejlődését segíti elő, vagy a közép- és nagyvállalatokat segítse a működésük racionalizálásában, illetve piaci terjeszkedésükben. A GKI szerint az előbbi esetben vállalkozásonként jellemzően tíz-ötven millió forintra lenne szükség a továbbfejlődéshez, az utóbbiaknál ez az összeg vállalatonként eléri a kettő-öt milliárd forintot. A felmérés eredménye alapján az utóbbi finanszírozást a private equity – „magántőke-befektető” – társaságok biztosíthatnák.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.