Magyar tragédia 1944 címmel egész éves rendezvénysorozattal emlékezik a magyar holokauszt 60. évfordulójára a Terror Háza Múzeum – jelentette be Schmidt Mária főigazgató. Szavai szerint a zsidóság tragédiája közösen megélt tragédiává, Európa tragédiájává vált. Április 13-án nyílik a holokausztban elpusztított másfél millió európai és 190 ezer magyar gyermek emlékének szentelt Hetedíziglen Magyar tragédia 1944 kiállítás.
A Fővárosi Közgyűlés városképvédelmi bizottsága, a Főpolgármesteri Hivatal elutasító javaslatát megváltoztatva, tegnap hozzájárult ahhoz, hogy a múzeum áprilistól novemberig a kiállításhoz installációként hét fenyőrönköt helyezzen el az épület előtti járdán.
Az újpesti rakparton húzódó, eddig feltáratlan tömegsírok ügyében – Juhász Ferenc honvédelmi miniszter nevében – Iváncsik Imre államtitkár és Holló József tábornok, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum főigazgatója fogadta Dov Rosenbaum Nadvurne izraeli főrabbit – közölte az eszmecserét kezdeményező Mechon Simon Alapítvány, amely szerint a tárca az alapítvánnyal együttműködve megteszi az intézkedéseket a tömegsírok felkutatására, az exhumálás és az újratemetés céljából.
*
A gyilkosok kiszámítható kegyetlensége, a barátok passzivitása, az egek hallgatása – a történet mindenütt ugyanaz, de a Hitler uralma alá került zsidó közösségek közül egyiknek sem volt akkora esélye arra, hogy megmeneküljön, mint a magyarországinak – mondta Elie Wiesel. A Nobel-békedíjas író a magyarországi holokausztról rendezett washingtoni konferencia kedd esti ünnepélyes megnyitóján szólalt fel, amelyet Holokauszt Magyarországon 60 év távlatából címmel a washingtoni Holokauszt Emlékmúzeum és a Rosenthal Institute for Holocaust Studies szervezett.

A klímák után a hűtőket is betiltaná az EU