Ismét meglepte a világot az orosz elnök. Az 53 éves technokrata Mihail Fradkov kinevezése azonban váratlanságában is logikus, akárcsak néhány napja Kaszjanov leváltása volt. Ugyan mindenki nagyobb nevet várt, a leendő miniszterelnök szakértők által felvázolt fantomképének azonban tökéletesen megfelel az elsősorban a külgazdasági apparátusban komoly kormányzati tapasztalatokat is szerző Fradkov személye. Fontos szempont, hogy politikai ambíciói nincsenek, elismert gazdasági szakértő és a reformok híve. Kinevezése tehát híven tükrözi a Kreml prioritását Oroszország európai és világgazdasági illeszkedésének előmozdítására. Putyin e jelöléssel ismét bizonyította, hogy a belső erőviszonyok kiegyensúlyozására törekszik, egyben határozott választ adott azoknak is, akik a „szilovikok” előretörésétől féltették az orosz demokráciát.
Fradkov igazi végrehajtó, aki világéletében közalkalmazott volt. A kormányban 1992-től 1997-ig külkereskedelmi miniszterhelyettes és 1997-ben néhány hónapig külkereskedelmi miniszter, 1999-től Putyin elnökké választásáig kereskedelmi miniszter, majd 2001 márciusától az adórendőrség főnökeként szolgált tavaly márciusig, amikor az adórendőrséget feloszlatták. Ekkor miniszteri rangban Brüsszelbe küldték, ahol Oroszországot képviselte az Európai Bizottságban. Olyan reformernek tartják, aki minden bizonnyal hűségesen követi majd Putyin előírásait. Figyelemre méltó jelzés az is, hogy nincs közvetlen kapcsolata sem a szentpétervári csoporttal, az elnök hatalmi bázisával, sem a biztonsági szolgálatokkal. Nem kötődött soha a jelcini „családhoz” s az oligarchákhoz sem. Adórendőri múltja jelzi azt is, hogy a következő időszak fő motívuma a korrupció elleni harc, s a törvénytelenül meggazdagodő, a közterhek befizetését kiskapukon át megkerülő nagytőke sem számíthat sok jóra.
Az elemzők külön kiemelik a miniszterelnök-jelölt szakértelmét a nemzetközi gazdasági kapcsolatokban, hiszen Fradkov nemcsak most az EU-ban, hanem korábban a Kereskedelmi Világszervezet, pontosabban annak elődje, a GATT előtt is képviselte hazáját. Konzervatív liberális gondolkodása, piaci elkötelezettsége ráadásul a külföldet is megnyugtathatja, a nemzetközi szervezeteknél szerzett tapasztalata pedig kimondottan jól jöhet Oroszország utóbbi időben érezhetően feszültebbé vált külkapcsolatainak enyhítésekor.
Fradkov erőssége, technokrata, csinovnyik volta azonban egyben gyengesége is, hiszen így nem várható tőle túl nagy képzelőerő a reformok oly elengedhetetlen folytatásában. Feltehetőleg tisztában van ezzel az elnök is, hiszen jelöltje aligha nevezhető utódjelöltnek, sokkal inkább egy fontos, ám részfeladat megoldására kiemelt tisztességes technokratának.

Rejtett díjak a hétköznapokban: így húzzák le a vásárlókat a boltok és éttermek