A Meridiani-fennsíkon kutató Opportunity után a Guszev-kráter kőzeteit vizsgáló Spirit marsjárónak is sikerült kimutatnia a víz egykori jelenlétét a vörös bolygón – olvasható az amerikai űrkutatási ügynökség, a NASA internetes honlapján. A Spirit a Humphreynak nevezett vulkáni szikla hasadékaiban fénylő anyagra bukkant, amely a pasadenai irányítóközpont sugárhajtómű-laboratóriumában tartott sajtótájékoztató szerint vízből kivált kristályos ásványnak, egyszerűbben fogalmazva sónak látszik. A kutatók magyarázata szerint lehetséges, hogy a víz szállítója a magma volt, amely a követ is létrehozta de az sincs kizárva, hogy a kőzet később került kapcsolatba az ásványtartalmú vízzel.
A jelek szerint a fénylő ásványi anyagok a Humphrey tartozékai, a robot ugyanis azután bukkant rájuk, hogy két milliméter mély karcolást ejtett a kőzeten. Az óvatos tudósok mindazonáltal egyelőre nem zárják ki azt a lehetőséget sem, hogy a Mars felszínét borító homok szemcséi tapadtak hozzá a sziklához, és évezredek alatt be is épültek abba. Bizonyosságot akkor szerezhetnek majd, amikor a Spirit megvizsgál egy olyan kőzetet, amelynek a mélyebb rétegeihez is hozzáfér, ezek ugyanis már semmiképpen sem kerülhettek kapcsolatba a felszín homokjával. Azt azonban a tudósok máris leszögezték, hogy ha volt is valaha víz a Spirit kutatási területén, az sokkal kevesebb lehetett, mint a Meridiani-fennsíkon.
A marsjárókra a következő napokban újabb érdekes feladatok várnak. Mindkettő fel van szerelve dán tudósok által tervezett mágnesekkel, mert úgy vélik, hogy a vörös bolygó felszínét borító és az atmoszférájában is kavargó homok többnyire magnetikus. A marsjárók egyik mágnese azt a célt szolgálja, hogy távol tartsa a roverektől a homokot, a másik, a robotkarra szerelt mágnes viszont a tanulmányozandó homokszemcséket vonzza majd magához.

Családi fotót posztolt Orbán Viktor anyák napja alkalmából