Valamennyi jel azt mutatja, hogy az idén nemzetközi szinten nagy változáson mehet át a távközlési iparág. A szolgáltatók ugyan jelzik, hogy a vezetékes telefon háttérbe szorul, s helyét a mobil távközlés veszi át, de több szakértő úgy látja, az öszszes piac egészét nem tudja lefedni a mobilüzletág. Mindig lesznek vezetékes szolgáltatások és azok igénybevevői, azt viszont el kell ismerni, hogy a mobil távközlés most éli virágkorát. A készülékgyártók és a szolgáltatók ez évben rekordnagyságú ügyfélállományra számítanak, köszönhetően a távol-keleti piacok megnyitásának s az egyre sokrétűbb alkalmazásoknak.
Idén újabb boom előtt áll a távközlési piac: tizenkét évvel az első mobiltelefon-hálózat üzembe helyezése után februárban átlépte az egymilliárdot a GSM-szolgáltatók ügyfeleinek száma, s ezzel meghaladja a vezetékes előfizetők számát. A mobil távközlési hálózatok már a világ több mint kétszáz országában elérhetők – olvasható a GSM Association tanulmányában, amelyet a cannes-i 3GSM World Congress mobil távközlési világkiállítás megnyitására időzítettek. Nyugat-Európában lassan telítődik közeledik a mobiltelefonos piac, ám Kínában, Indiában, Oroszországban, Dél-Amerikában és Afrikában még lendületes terjeszkedésre van lehetőség. Az Európában és világszerte egyaránt meghonosodott GSM-rendszer az Egyesült Államokban kisebbségben van két másik technológiával szemben. A tanulmány nem számítja be az USA-ban elterjedt rendszerek ügyfeleit.
Az ECM World Cellular Database azt jósolja, hogy a mobiltelefon-társaságok GSM-ügyfeleinek száma 1,39 milliárd lesz a tavaly év végi 941,3 millió helyett. A piackutató cég szerint a felhasználók száma ugrásszerűen nő 1997 óta, amikor – az év végén – az egész világon 71,1 millió felhasználót tartottak nyilván a GSM-rendszerű szolgáltatásban. Jelenleg Ázsiában a leggyorsabb a növekedés. Tavaly év végén 381,5 millió GSM-ügyfél volt az ázsiai országokban. Számuk először haladta meg a nyugat-európait: ott év végén 355,2 millió GSM-ügyfél volt. A harmadik helyezett Kelet-Európa az év végén regisztrált 97,1 millió GSM-ügyféllel, majd Afrika következett 51,5 millió felhasználóval, azután a Közel-Kelet 23,8 millióval, az Egyesült Államok és Kanada 20,6 millióval, valamint Dél-Amerika 11,9 millió GSM-ügyféllel. Ázsiában 2007-re 587 millió, Nyugat-Európában 388,9 millió, Kelet-Európában 150 millió GSM-ügyfélre számít az EMC World Cellular Database.
A szolgáltatókra adott növekedési jóslatokat felismerve a távközlési berendezéseket és készülékeket gyártó cégek komoly fejlesztésekbe kezdtek. Míg 2000 derekán a távközlési ágazat világszerte arról beszélt, hogy nincs növekedési lehetőség, addig tavaly a szektor mutatói azt jelezték, mégis van kiút a recesszió okozta kátyúból. A szolgáltatók növekedései egyre több készüléket és eszközt igényelnek, így a legnagyobbak – a SonyEricsson, az Ericsson, a Nokia és a Siemens – újabb technológiai újdonságokat kínálnak.
A Nokia tavaly még a fiatalokra összpontosított, ezt mutatta az N-Gage készülék piacra dobása is, de a játékkonzolt és mobiltelefont egyesítő készülékének eladási száma elmaradt a várakozástól. A cég eredetileg kilencmillió darabot kívánt értékesíteni a tavaly októberi piacra dobást követő első két évben. A Nokia nem adott meg konkrét értékesítési adatot, csak annyit közölt, hogy az a várakozások alsó tartományába esett. A mobil adatforgalmazás alapkészülékének szánt típusból eddig több mint kétmilliót sikerült eladni. A társaság becslése szerint az adatforgalom a mobil szolgáltatási piac díjbevételének több mint harminc százalékát adja majd, szemben a 2003-as alig több mint tízszázalékos aránynyal. A széles sávú harmadik generációs rendszerek és az internet elérhetőségének ígérete ellenére az előfizetők túlnyomó többsége kitartóan szóbeli kommunikációra és rövid szöveges üzenetek küldésére használja mobilkészülékét. Az adatforgalom iránti növekvő igény kielégítésére a Nokia és más készülékgyártók egymás után dobják piacra a személyi számítógépekéhez hasonlítható funkciókkal rendelkező smartphone-készülékeiket. A Nokia 179 millió készüléket gyártott 2003-ban. Forgalmának oroszlánrészét az alacsonyabb kategóriába eső, egyszerű funkciókkal rendelkező típusok adják, míg a 6600-as és hasonlóan fejlett, s egyben drágább társaik csak a kisebbik hányadot teszik ki.
Nem ülnek babérjaikon a szoftvergyártó cégek sem, hiszen a piac nekik is kedvez. A Symbian mobiltelefonokra és kézi számítógépekre (palmtop) alkalmazott operációs rendszert használó mobilkészülékek száma tavaly az utolsó negyedévben megduplázódott. Decemberben egymilliónál több ilyen készülék kelt el, a negyedév folyamán 2,76 millió, a harmadik negyedévi 1,23 millió után. 2003-ban összesen 6,67 millió, Symbian operációs rendszerrel működő telefont gyártott a Motorola, a Nokia és a többi cég. A Symbian forgalma 60 százalékkal, 15 millió fontra emelkedett a decemberben végződött negyedévben. A Symbian a személyi számítógépekével összevethető funkciókra képes smartphone-készülékek számára fejleszt és értékesít operációs rendszert. Fő konkurensei a Microsoft, valamint a Linux és Java nyílt forráskódú programok. A Symbian kezelőrendszerrel működő mobiltelefonok egyelőre kivételnek számítanak a 2003-ban 510 milliós darabszámot átlépő mobiltelefon-világpiacon. Hároméves időtávlatban viszont a szakértők becslése szerint már évi százmillióra is emelkedhet az ilyen kezelőrendszerrel működő készülékek értékesítési darabszáma.

Kigyulladt a Penny logisztikai központja Veszprémben