Adott (volt) a lehetőség

Hommer Tibor
2004. 03. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A gazdasági, tehát a beruházások biztosításáért felelős minisztert adó párt, az SZDSZ elnöke a Nap-kelte műsorában azzal kommentálta tegnapi hírünket – miszerint elfordulnak hazánktól a befektetők –, hogy nem kell a Magyar Nemzetet olvasni. Ha valaki nem fogadta volna meg Kuncze Gábor tanácsát, úgy kérjük, hogy neki, illetve Csillag István gazdasági és közlekedési miniszternek is adják át a legfrissebb információt, jelesül, hogy a francia Peugeot–Citroen konszern után a dél-koreai Hyundai autógyártó is akként döntött, hogy Magyarország helyett inkább Szlovákiát választja új gyártóbázisának helyszínéül.
Befektetésösztönzésből a kormány ismét megbukott. A Smart Hungary programnak keresztelt közhelygyűjteményről megint bebizonyosodott, hogy hajítófát sem ér – a gazdasági tárca nemhogy új befektetőket nem képes Magyarországra csalogatni, de a már itt lévőket sem képes meggyőzni arról, hogy ne szedjék a sátorfájukat; szinte hetente bezár egy-egy működő üzem. Az érintettek nyilván úgy gondolják, hogy nekik már nincs lehetőség ebben az országban.
Az európai parlamenti választás bemelegítő fázisában mégis kampányhajrába kezdett a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium. Tisztségviselői kirajzottak az ország különböző pontjaira, s a legújabb vállalkozásfejlesztési pályázatok lehetőségeivel traktálják a hallgatóságot. Röpködnek a keretösszegek, a milliók és a milliárdok, az osztály- és főosztályvezetők megannyi prosperáló vállalkozást vizionálnak, s még senki, egyetlen tanácsadó sem szólt a szakminisztériumnak, hogy hagyja abba önkéntes kampánykezdeményezését, mert a gazdaság, a kis- és a közepes vállalkozások támogatása, a befektetés ösztönzése nem kifejezetten az a téma, amellyel a kormánynak kampányolnia kéne.
Mi több, még azt is el kellene hallgatni, hogy a látszat ellenére gazdasági miniszter is van valahol az országban.
Elvesztett nagyberuházások, tönk szélére sodródott kisvállalkozások (legújabban éppen a tokodi üveggyár húzza le a rolót, több mint háromszáz ember marad kenyérkereset nélkül), elbaltázott M5-ös szerződés és a külföldiek által módszeresen hazautalt vagy a világban máshol felhasznált nyereség – ez a mérleg egyik oldala, amellyel megméretett és könnyűnek találtatott a másik: a gazdasági kormányzat egésze. Kampányhadjárattal és a statisztikai hivatal elnökének kirúgásával, nota bene: a kincstári számsorok felemás értelmezésével persze ideig-óráig takargatni lehet a bajokat, de azok orvoslásához némi képességgel és rátermettséggel is rendelkezni kellene. Kezdetben megtenné egy karakterisztikus jövőkép, néhány tudatos cél is, amelynek követése talán megakadályozná a gazdaság egészének sodródását.
A Medgyessy-kormány örökölt egy jövőképet és egy eszközrendszert, amely a területfejlesztéstől az út- és autópálya-építésig, a kis- és közepes vállalkozások támogatási programjáig mindent tartalmazott, de csak addig tudott nagy lenni, amíg látványosan meg nem szüntette a Széchenyi-tervet. Annak pótlására ez idáig egyetlen épkézláb, működőképes programot nem tudott megalkotni.
A gazdaságösztönzés osztályozhatatlan, az ebből eredő veszteség viszont felbecsülhetetlen. Pedig adott volt a lehetőség. Kár volt elvenni, mert Magyarország ennél tényleg többet érdemel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.