Albright tagadja a vádakat

2004. 03. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jelenlegi és az előző amerikai kormányok mulasztásai egyaránt hozzájárultak ahhoz, hogy az al-Kaida a veszélyre intő jelek ellenére kijátszhatta a hatóságokat, és 2001. szeptember 11-én terrortámadásokat hajthatott végre az Egyesült Államokban. Előzetes jelentésében erre a következtetésre jutott az események előzményeit kivizsgáló független bizottság. A tegnap közzétett jelentés szerint mind Bill Clinton, mind George Bush elnök kormánya diplomáciai megoldást keresett a katonai helyett, s ennek következtében az al-Kaida éveket nyert ahhoz, hogy behálózza a világot.
A tíztagú testület előtt ugyancsak tegnap megjelent Madeleine Albright előző és Colin Powell jelenlegi külügyminiszter, valamint William Cohen előző védelmi miniszter is. Madeleine Albright volt külügyminiszter a bizottság előtt védelmébe vette a Clinton-kormány politikáját. Hangsúlyozta, hogy az elnök és csapata mindent tőle telhetőt megtett azért, hogy megvédje az amerikai népet az al-Kaida támadásaitól, és kétség sem férhet hozzá, hogy a terrorizmus elleni harcot első számú feladatának tekintette. Arra a kérdésre, hogy miért maradt katonai válasz nélkül a Cole amerikai romboló ellen 2000-ben a jemeni partoknál elkövetett terrortámadás, Albright úgy válaszolt, hogy nem volt egyértelmű bizonyíték az al-Kaida felelősségére.
A demokraták és a 2001. szeptember 11-i áldozatok családtagjait tömörítő egyes csoportok korábban már súlyos bírálattal illették a Fehér Házat, amiért az csak vonakodva működik együtt a bizottsággal. Hétfőn demokrata törvényhozók egy csoportja intézett levelet a kormányzathoz, amelyben felróják, hogy Condoleezza Rice, az elnök nemzetbiztonsági főtanácsadója nem hajlandó nyilvános ülésen beszámolni a vizsgálóbizottságnak. „Az a tény, hogy megtagadta a tanúskodást, csak egy dolgot jelezhet: azt, hogy rejtegetnivalója van az amerikai nép előtt” – írták. Rice arra hivatkozott, hogy nyilvános beszámolója rossz precedenst teremtene.
A Bush-kormány kezdetben nem is akarta, hogy létrejöjjön a független bizottság, majd miután mégis beleegyeztek, szűkíteni akarták azoknak a hivatalos iratoknak a körét, amelyekbe beletekinthetnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.