Átlag feletti magyar adóterhek

2004. 03. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lényegesen meghaladják az OECD-átlagot a Magyarországon érvényes adóterhek, s ez még inkább érvényes az egyedülálló keresőkre – állapítja meg a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) legújabb, tavasszal kiadandó jelentésének kivonata. Az adóztatással foglalkozó felmérésből kiderül, hogy az egyedülállók esetében a 36 százalékos átlaggal szemben majdnem 46 százalékot ér el a magyar adórés – tette közzé a Világgazdaság. A nemzetközi felmérés szerint hazánkban a gyermekes családok adóterhei is átlag felettiek: az átlagos 27 százalék helyett az egy keresővel és két gyermekkel rendelkező magyar családok adóterhei meghaladják a harminc százalékot.
A szervezet harminc tagállamában egyébként átlagosan másfél, hazánkban pedig 10 százalékkal csökkent a házas, kétgyermekes fizikai munkásra számított átlagos adórés 1996 és 2003 között. Az adórés a munkáltatót terhelő összes költség és a munkavállaló által kézhez kapott összeg különbségét fejezi ki az előbbi százalékában.
Az OECD jelentése arra figyelmeztet, hogy Magyarország azon kevés országok egyike, ahol bruttó bére után a házas, kétgyermekes és egy keresővel rendelkező háztartások terhe – az elnyerhető támogatásokat is figyelembe véve – több mint húsz százalékkal marad az egyedülállóké alatt.
*
Éretlennek tartja a német Deka Bank hazánkat az EU-csatlakozásra – derül ki a pénzintézet legfrissebb jelentéséből. A Világgazdaság által idézett tanulmány szerint a bank hazánk esetében különösen a monetáris és a fiskális gazdaságpolitika lemaradását tartja komoly mértékűnek. Az unióba májusban belépő országokról szóló felmérést a hosszú lejáratú tőkepiaci kamatok, az árfolyam, az államháztartási egyensúly, valamint az államadósság és a belföldi hitelállomány növekedésének mértéke alapján készítették el a pénzintézet munkatársai. A jelentés hangsúlyozza, hogy a makrogazdasági szempontok alapján hazánk alig lépett előre a növekedésben: míg Szlovénia, Csehország és Lengyelország négy ponttal ment feljebb a fejlődési listán, addig Magyarország mindössze egy pontot tudott javítani helyzetén. A felmérés szerint az elmúlt időszakban Szlovákia érte el a legnagyobb javulást. A belépésre felkészült államok közé jelenleg Szlovénia, Észtország és Csehország tartozik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.