Belgrád háborog Ceku elengedése miatt

Belgrád háborog Agim Ceku koszovói albán parancsnok budapesti szabadon bocsátása miatt, s eközben kemény bírálatok is elhangzanak. Nemcsak Budapest, hanem a koszovói EBESZ-kormányzat (UNMIK) és vezetője, Harri Holkeri ellen is, akit azzal vádolnak, hogy „visszaélve funkciójával” segített kieszközölni a Koszovói Védelmi Hadtest parancsnokának az elengedését.

Sebestyén Imre
2004. 03. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Belgrád diplomáciai incidenssé igyekszik dagasztani az esetet. Budapesttől hivatalos magyarázatot kért, ezért hívatták a szerbia-montenegrói külügyminisztériumba Pandur József nagykövetet, ám már az eddig elhangzott magyar nyilatkozatok ellen is éles kifogásokat tettek. A budapesti horvát nagykövetség képviselői ugyanis Cekut horvát állampolgárként azonosították, s ez járult hozzá szabadon bocsátásához. A szerb hatóságok szerint egy körözött állampolgársága mellékes. Cekut legutóbb a ljubljanai repülőtéren tartóztatták fel, akkor 12 órára.
Az újabb Ceku-incidensnek hosszú előzménye van. A történet még a horvátországi háború idején kezdődik, Agim Ceku ugyanis a horvát felszabadító hadsereg tábornoka volt, sikeres parancsnok, népszerű a horvátok körében, de Koszovóban is. Nem csoda, hogy a szerbek ügyük legnagyobb ellenségének tartották. Ceku a koszovói háború idején már Koszovóban harcol a szerbek ellen, a Koszovói Felszabadítási Hadsereg parancsnokaként, hogy e szervezet feloszlatása után átvegye a már legális Koszovói Védelmi Hadtest vezetését.
Ám nemcsak a Milosevics-rezsim igyekezett leszámolni vele, hanem úgy látszik, a mostani hatalom is felelősségre szeretné vonni.
Pristina is háborog. Tiltakoznak a letartóztatás ellen. Egymás után szólalnak meg az ottani politikusok Ibrahim Rugovától Hashim Thaqiig, akit nemrégiben ugyancsak feltartóztattak, majd elengedtek a Ferihegyi repülőtéren, s ami szintén kiváltotta Belgrád nemtetszését.
Tóth Tamás külügyi szóvivő tegnapi sajtótájékoztatóján mindeközben cáfolta, hogy a terrorizmussal gyanúsított Agim Ceku, a Koszovói Védelmi Hadtest vezetője budapesti továbbengedése érdekében Harri Holkeri, a koszovói ENSZ-szervezet vezetője megkereste volna Kovács László magyar külügyminisztert.
***
Felosztják Koszovót?
Szerbia és Koszovó államjogi státusának rendezését, a jogállam megteremtését jelölte meg kormánya elsődleges feladataként Vojislav Kostunica szerbiai miniszterelnök-jelölt, aki szerint kabinetje szorgalmazni fogja Koszovó kantonokra vagy entitásokra való felosztását. Parlamenti beszédében Kostunica közölte, szorgalmazni fogja, hogy a feltételezett háborús bűnösök felett szerbiai bíróságok ítélkezzenek. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.