Csalódás a Felvidéken

Neszméri Sándor
2004. 03. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Valószínűleg sokan csalódottak lesznek, ha megtudják, hogy a kedvezménytörvényben megfogalmazott oktatási-nevelési támogatást a szlovák–magyar kormányközi egyezmény értelmében nem a családok, hanem a szülői szövetség szervezetei kaphatják csak, de erről mi nem tehetünk – mentegetőzött Mézes Rudolf, a Szlovákiai Magyar Szülők Szövetségének elnöke érdeklődésünkre, hogy mikor is juthatnak támogatáshoz a felvidéki magyar családok a Határon Túli Magyarok Hivatala (HTMH) és a Pázmány Péter Alapítvány által nemrég aláírt szerződés értelmében. „Kivételt gyakorlatilag csak az egyetemisták képeznek, akik maguk pályázhatnak majd” – tette hozzá a szövetség elnöke, aki ugyancsak tagja az alapítvány kuratóriumának, hiszen a magyarországi támogatások fogadására és elosztására létrehozott alapítványt a pedagógusok és a szülők szervezete hozta létre.
A kuratórium már meg is tartotta ülését, hogy mihamarabb közzétehessék a pályázati felhívásokat és az egyéb tudnivalókat a támogatások mielőbbi megszerzése érdekében. Mézes Rudolf szerint a kuratóriumi ülést követően elsősorban a szülői szövetségesekre hárul majd nagy feladat, mert „előny is lehet, hogy nem a konkrét családok kapják a pénzt, hanem a mi alapszervezeteink. A pénz felhasználásán ugyanis közösen kell elgondolkodniuk, sőt, szorosan együtt kell működniük az iskolák pedagógusaival, ami igazi közösséggé kovácsolhatja őket, ráadásul – a szolidaritás elve alapján – olyan megoldásokat is találhatnak a pénzeszközök felhasználása során, amelyek a rászorultsági szempontokat is követik”. A kuratórium ezért úgy akarja megfogalmazni a pályázatokat, hogy az iskolai felszereltség javítása – számítógépek vásárlása, az internetes tantermek, nyelvi kabinetek kialakítása – éppúgy megpályázható legyen, mint a gyermekek igényeinek kielégítéséhez szükséges támogatás – étkezési hozzájárulás, kirándulások részvételi díjának kiegészítése – elnyerése. „Az ilyen laza megfogalmazásra azonban azért is szükség van, mert a felvidéki magyarság nem egy egységes gazdasági-szociális térben él, a családok helyzete régiónként változó, lehetőséget kell hát biztosítani arra, hogy ott, ahol nagy a munkanélküliség, vagy aránytalanul alacsonyabbak a bérek, mint az országos átlag, inkább a támogatás szociális jellege domináljon” – magyarázza Mézes a kuratóriumban megfogalmazott elveket. A szervezetek által megpályázható összeg azonban adott.
Némiképp bonyolította a kuratórium munkáját az egyetemisták támogatásának a kérdése, mivel a kormányközi egyezmény úgy fogalmaz, hogy elsősorban olyan diákok pályázhatnak, akik a magyar nyelvvel, kultúrával vagy történelemmel kapcsolatos tanulmányokat folytatnak. „Végül úgy döntöttünk, hogy mindazok a főiskolások, akik legalább az alapiskolájukat magyar nyelven végezték, támogatásban részesülhetnek, függetlenül attól, mit tanulnak, hogy orvosi vagy jogi egyetemre járnak-e” – mondta lapunknak Mézes Rudolf.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.