Píárfogásnak minősítették a munkástagozat megalakítását a baloldalon, és azt hangoztatták, hogy a Fidesz úgymond balról előz. Egyetért-e azzal, hogy a munkások képviselete kizárólag a baloldal privilégiuma lenne?
– A munka nem osztható jobb- vagy baloldalra, az önmagában áll. Akik a munkát végzik, éppúgy lehetnek baloldali, mint konzervatív gondolkodásúak. Bár a Fideszt eddig elsősorban értelmiségi pártként határozták meg, a munkástagozat megalakulását az óriási igény, valamint az a tény indokolta, hogy a bérből és fizetésből élőket az utóbbi tizennégy évben senki sem képviselte. Ebben a Fidesznek is van felelőssége, viszont éppen ezért érthetetlen a bírálat, hiszen a tagozat egy valós probléma megoldására jött létre. A Gyurcsány Ferenc-féle baloldaliság szerintem nem a munkásságot, hanem csak a pénzt, a profitot képviseli.
– Korábban úgy fogalmazott, hogy a tagozat teljesen más érdek-képviseleti munkát végez majd, mint azt a baloldalhoz egyértelműen kötődő szakszervezetek teszik. Miben áll ez a különbség?
– Először is mi nem szakszervezet vagyunk, nem tervezzük, hogy üzemekben, munkahelyeken politizáljunk, nem folytatunk bérharcot, nem szervezünk sztrájkokat. Mi a munkáslétet máshogyan próbáljuk képviselni. A politika alakítóinak továbbítjuk a véleményünket, ezzel párhuzamosan megpróbáljuk „elvinni” az emberekhez a közéletet. Sok szakszervezet csak mondja, hogy a munkavállalókat képviseli, az elmúlt tizennégy év azonban másról tanúskodik. Vezetőik ott ültek, ülnek a parlamentben, és megszavazták például a Bokros-csomagot. A rendszerváltáskor az MSZP kivonult a munkások mögül, bankárok, milliárdosok vették át a vezetést a pártban, és egyáltalán: a gazdaságban. A rendszerváltás vesztesei egyértelműen mi voltunk és vagyunk, pozíciónk a leggyengébbek közé tartozik. Mondhatnám azt is, hogy amikor a szél fújni kezd, a jegenyefa legtetején mi hajlunk, de a törzs mindig stabil marad. Mi egy politikai párt részeként, a politika és a gazdaság alakításában veszünk részt. Konkrét elképzeléseink teljesüléséért lobbizunk majd a pártban, remélhetőleg ez hatékony módja lesz felvetéseink érvényesítésének.
– Orbán Viktor szavai szerint a tagozat célja, hogy a közélet eljusson azokhoz az emberekhez, akik a leginkább kimaradtak onnan, illetve hogy beemeljék őket a közéletbe. Milyen módon teszik ezt?
– A kapcsolatfelvételre több elképzelésünk van, ezek között szerepel például egy munkásakadémia megalakítása is. A munkástagozat esetében kifejezett szándékunk, hogy a hivatalos struktúra mellett igazán mélyre, a mindennapok szintjére hatoljunk. Mivel a politikát nem akarjuk bevinni a munkahelyekre, ezt különböző társadalmi szervezetekkel való összefogással kívánjuk elérni. Állandó és rendszeres rendezvényeink lesznek, önállóan és más szervezetekkel együtt is. Orbán Viktor egyértelművé tette: mielőtt fajsúlyos kérdésekben állást foglalna, a párt vezetése valamennyi tagozat, így a munkástagozat véleményét is kikéri és képviseli.
– Tapasztalata szerint melyek a munkásság legfontosabb igényei a politikával szemben?
– A munkás becsületét a stabil munkahely és a jövedelem jelenti. E két feltétel adja meg családja megbecsülését is, hiszen a munkahely biztonsága egyben az otthon biztonsága is. Mivel a rendszerváltás óta nem biztos a munkahely, olyan kormányra van szükség, amely munkahely- és munkásbarát. Ha megbecsülést, elismerést tapasztal, a munkás lojális a munkahelyéhez, vigyáz az eszközeire, napról napra, fizikailag és szellemileg is készül, hogy jól teljesítsen. Ha azonban nem tudja, holnap lesz-e munkája, mindez megváltozik, és a család előtt is elveszítheti a becsületét. Milyen példát tud mutatni az a szülő a gyermekének, akinek egyszer van munkahelye, másszor nincs? Ugyanakkor a munkaadókat is támogatni kell abban, hogy új munkahelyeket teremtsenek. Egyetértünk a munkajövedelmek és a vállalkozások terheinek csökkentésével, a családok, a gyermekvállalás és az otthonteremtés támogatásával. Személy szerint azért vállaltam el ezt a feladatot, mert úgy látom: a Fidesz az a politikai erő, amely ezeket az elveket képviselve valóban az egyszerű embereket segíti. Míg a jelenlegi kormány lényegében minden adót és közterhet megemelt, a tőzsdejövedelmek adóját megszüntette. A jelenlegi kabinet tehát azt támogatja, hogy pénzzel lehessen pénzt keresni adómentesen, munkával viszont nem.
– Holnap lesz a tagozat országos, alakuló ülése. Milyen munkát kell itt elvégezni?
– A Fidesz – Magyar Polgári Szövetség nyolcadik és egyben utolsó tagozataként alakul meg vasárnap a munkás- és alkalmazotti tagozat. Az ilyen országos alakuló ülések rendszert és keretet teremtenek egy létező akarat mögé; így például megválasztjuk az elnökséget, az országos választmányi tagokat, szervezetei és működési szabályzatot fogadunk el. A forma mögött a megalakulás fontosságát jelzi, hogy elnök úr köszöntőbeszédet mond. A munkástagozat megalakulásával ugyanis a Fidesz és a konzervatív oldal egy mérföldkövet lép át.
– Az elmúlt évtizedeket kétkezi munkával, nem pedig a sajtó előtti szerepléssel töltötte. Mennyire szokatlan ez az új szerepkör?
– Őszintén szólva furcsa, de nem félek tőle. Mivel szeretem a magamfajta embereket, az elszántság megvan bennem, hogy ezt a tevékenységet – munka mellett, ellenszolgáltatás nélkül – becsülettel végezzem.

Világhírű sorozat forgatása zajlik Dunaújvárosban – videó