Gyors eljárást követelnek a Baumagnál

Csalás bűntettének gyanúja miatt rendelt el nyomozást a Baumag Szövetkezet tevékenységével kapcsolatban a tagok által tett feljelentések alapján a Legfőbb Ügyészség, egyben a fővárosban folyó valamennyi nyomozást egyesítette és fokozott felügyelet alá vonta. A nyomozást a Budapesti Rendőr-főkapitányság vizsgálati főosztálya folytatja.

Dénes Zoltán
2004. 03. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fővárosi főügyész az ügy nyomozásának felügyeletét a Fővárosi Főügyészség hatáskörébe vonta. Ennek előzménye, hogy a Baumag Szövetkezet mintegy négyszáz károsult tagja kétszer is tüntetett a Parlament és az ügyészség előtt. Patyi István, a befektetők képviselője akkor elmondta: mivel a társaság 18 ezer befektetője nem tud hozzájutni mintegy 40 milliárd forintnyi követeléséhez, azonnali vagyonzárlatot, felügyelőbiztos kinevezését és a felelősök felelősségre vonását követelik. A szövetkezet tagjai a Baumag Vagyonkezelő Szövetkezet által kibocsátott üzletrészeket vásároltak azzal a megkötéssel, hogy egy későbbi időpontban a Baumag magasabb áron visszavásárolja azokat. Balázs László, a Baumag elnöke a gondok kialakulását két fontos tényezőben látja. Egyik, hogy 2003 folyamán több ingatlanszövetkezetről kiderült, hogy nem végeznek valós tevékenységet, s az összegyűjtött pénzzel nem tudnak elszámolni. Véleménye szerint a problémák kialakulásához a kormány elhamarkodott döntése – mellyel módosította a szövetkezeti törvényt – is hozzájárult. E két esemény eredményeként megrendült a piac bizalma, s az üzletrész-tulajdonosok pánikszerű eladásba kezdtek. Az ezzel párhuzamos keresetcsökkenés eredménye, hogy az egymilliárd forintos tartalék sem volt elegendő az üzletrészek kifizetéséhez. Patyi István felhívta a figyelmet arra, hogy egy most induló rendőrségi vagy bírósági eljárás átlagos időtartama hat év felett van, s félő, hogy a mintegy 30 céget érintő Baumag szövevényes ügye akár 10-15 esztendeig is elhúzódna, ez pedig azzal a veszéllyel jár, hogy a nyugdíjas korú befektetők jelentős része ezt már nem élné meg.
Nem teljesíti március másodikától a szövetkezeti célrészjegy-megállapodásokra a ki- és befizetéseket a Pilis-Invest Szövetkezet. Más szövetkezetek körül kialakult botránysorozat miatt megrendült a befektetők bizalma, ami ezt a szövetkezetet is komolyan érintette. Helyzetét nehezíti, hogy a befektetési jegyek nyilvános forgalomba hozatalához szükséges főforgalmazási szerződést tárgyalópartnerükkel csaknem féléves tárgyalássorozat végén sem sikerült megkötni. Ezért új főforgalmazót kell találniuk, s az ehhez szükséges tárgyalások lebonyolítására újabb néhány hónapos időtartam szükséges.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.