Hálapénz

2004. 03. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sikeresen halad a magyar egészségügy reformja, a legjobb úton van a kiteljesedés felé, csak a betegektől kéretik még egy kevéske belátás és türelem. A náthát, a köhögést, valamint a körömágygyulladást egész jó hatásfokkal gyógyítják hazánkban, de jó eredményeket mutatnak fel a szemviszketés, a lábgomba, a hasfájás kezelése és a vérnyomásmérés terén is. Az összes többi betegség, kór és nyavalya gyógyítását nagyban elősegítené a rohamléptekben megvalósuló reform, de vannak retrográd erők, amelyek a teljes kibontakozást késleltetik. A nagyon-nagyon tekintélyes brit üzleti lap, a Financial Times lerántja a leplet a reformellenes klikkekről, s dörgedelmes hangú cikkében rendreutasítja, morálisan megsemmisíti azokat. Az angol üzleti napilap szerint Magyarországon történelmi gyakorlattá vált az orvosi hálapénz, annak hiányában gyakran a kezelést is megtagadják. Maguk az orvosok alkotják a legnagyobb akadályt a reformok útjában, mert mindenképpen fenn akarják tartani a szűk elitet jutalmazó, ugyanakkor az állami erőforrásokat is kiszipolyozó rendszert. Ellenáll a reformoknak a Magyar Orvosi Kamara is, amely a változásoktól saját fennhatóságát és autonómiáját félti. A döntéshozók viszont attól félnek, hogy magukra haragítják az orvosokat. A lap által idézett becslések szerint a magyarok évente 50–100 milliárd forintot csúsztatnak az orvosok zsebébe, de ennek az összegnek a 80 százalékát az orvosok kevesebb mint 20 százaléka kapja.

A brit lap nyilván alaposan tájékozódott a magyar egészségügy állapotát illetően, mindenesetre pontosan érzékelte, hogy hazánkban orvosellenessé vált a közhangulat. Nem vitatjuk, biztosan vannak olyan orvosok, akik évente 10-20 millió forintnyi hálapénzt is bezsebelnek, de ebből a reform tárgyában aligha lehet messzemenő következtetéseket levonni. Nehezen hihető, hogy ez a szűk kisebbség, kb. hatezer ember képes lenne keresztbe tenni a mindenki által hőn óhajtott megújulásnak, az meg egyenesen képtelenség, hogy a parlamenti döntéshozókat félelemben tartanák. A Financial Times jobban járt volna, ha a szocialisták egészségügyi reformnak nevezett ötletkavalkádját elemzi, mert hamar rájött volna, hogy a nagy dérrel-dúrral beharangozott tervezet mögött semmiféle egészségügyi elképzelés nincs. A megváltó reform gyakorlatilag egyszerű privatizációt takar, majd jönnek a gazdag befektetők, akik megvásárolják a kórházi ingatlant, a röntgent meg a kacsát, s akkor majd jól jár az állam is, az egészségügyi dolgozó is, a betegről már nem is beszélve. Rájöttek volna arra is, hogy a magyar privatizációs gyakorlatnak megfelelően az eladásra kínált objektumot először amortizálják, a haszonnal működtethető részeket fillérekért kicsemegézik, a többit hagyják szétrohadni. Azt is kideríthette volna a Financial Times, hogy az egészségügy reformjának viharos lendületét az töri meg igazán, amikor a megszorítások jegyében az egészségügy költségvetéséből vonják ki a legtöbb pénzt, a legegyszerűbb alapellátásokat is veszélyeztetve. Az angol lap talán arról is értesülhetett volna, hogy a nagy reformer, Kökény Mihály véghezvitt már egy nagy reformot, ami ágyszámleépítés néven vonult be a magyar egészségügy lehangoló történetébe.

Ezek után nem nehéz rájönni, hogy kik állnak az orvosellenes hangulat hátterében. Kik akarják lejáratni a siralmasan alulfizetett, de ennek ellenére tisztességgel helytálló orvosokat, a gyógyítók és betegek érdekeit egyaránt szem előtt tartó Magyar Orvosi Kamarát, kik gerjesztik a hálapénzes hisztériát. Kik akarják a betegeket az orvosok ellen fordítani, abban a reményben, hogy műhibás reformjukat a társadalom könnyebben lenyeli. Ostyába csomagolják a kanalas orvosságot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.