Elemzők inflációs csúcsot várnak a következő hónapokra: a gyorsuló fogyasztóiár-növekedést elsősorban az energiaárak emelkedése, továbbá az élelmiszerek, az alkohol- és a dohánytermékek drágulása okozza. Elemzők szerint a februári infláció 7,4 százalékos lesz, ez az utóbbi évek legnagyobb mértékű árnövekedését jelenti.
Korábban a gazdaságkutatók még úgy vélték, hogy – a januári áfa- és hatósági áremelések miatt – februárra érjük el az inflációs csúcsot. Szakértők most ismételten módosították előrejelzésüket; eszerint az inflációs csúcs áprilisra, illetve májusra húzódik át, ekkorra a fogyasztóiár-növekedés üteme eléri a nyolc százalékot. Az elemzői számítások azt mutatják, hogy az évekig csökkenő infláció tavaly megtört tendenciája nem javult, és a fogyasztói árak februári drágulása ismételten meghaladta az előirányzott mértéket. Az idei év átlagos drágulása is a tervezettnél magasabb, 7,3 százalékos lesz, így már bizonyos, hogy a külföldi és a belföldi elemzői számítások egyaránt az MNB által közzétett pénzromlási előrejelzéseket támasztják alá. Ismeretes: az idei évre a Pénzügyminisztérium mindössze 5,5-6 százalékos inflációt prognosztizált.
A pénzromlás végleges mértékét holnap hozza nyilvánosságra a Központi Statisztikai Hivatal. A KSH tegnapi közleménye szerint az egy évvel ezelőtti szinthez képest januárban 9,9 százalékkal növekedett az ipari termelés.
Nyeste Orsolya, a Postabank vezető elemzője úgy véli, a háztartási energiaárak drágulása és a jövedéki adó emelésének bizonytalan kifutása igencsak megnehezíti a pontos inflációs előrejelzések elkészítését. Múlt hónapban elsősorban a gáz, a távfűtés és az elektromos áram drágulása pörgette fel a pénzromlást, de várhatóan folytatódik az élelmiszerárak jelentős növekedése is – hangsúlyozta Nyeste Orsolya. Az elemző szerint az áfaemelések miatt az átlagos infláció mértékénél jobban drágult a háztartási energia, az áremelés mértékét jól mutatják a már postázott februári számlák. Mint ismeretes, januártól az elektromos áram forgalmi adója 12 százalékról 25 százalékra emelkedett, a gáz és a távfűtés áfája pedig három százalékkal lett magasabb.
***
Hazánk a sereghajtó.
Magyarország sereghajtó a Standard&Poor’s hitelminősítő intézet úgynevezett jövedelemrugalmassági listáján. A tegnap nyilvánosságra hozott kimutatásban a májusban csatlakozó EU-tagjelöltek közül csak néhányan szerepelnek; a legelőkelőbb, tizennegyedik helyen Lengyelország végzett, a leghátrébb, huszonkettedikként hazánk szerepel a rangsorban. A lista azt mutatja, hogy az érintett országok kormánya mennyire képes alkalmazkodni a gazdasági irányzatokhoz.

Legfőbb Ügyészség: Magyar Péternek hiányosak a jogi ismeretei, ez így nem fog menni