Számos nemzetközi tévéállomás egyenes adásban közvetítette az eseményt. A dokumentumot azon az antik asztalon írták alá, amely valaha I. Fejszál, Irak első királyának tulajdona volt. Az aláírás előtt egyperces néma csenddel adóztak az ásúra síita vallási ünnepen, március 2-án merénylet áldozatául esettek emlékének. Mohamed Bahr al-Ulum, a tanács elnöke „az iraki történelem döntő jelentőségű pillanatának nevezte” az aláírást. „Nem kétséges, hogy ez a dokumentum soha nem látott módon erősíti meg Irak egységét” – hangoztatta Maszud Barzani kurd vezető.
Az ideiglenes alkotmány aláírását az Egyesült Államok által megszabott határidőnél kilenc nappal később tartották. Aláírását már kétszer is elhalasztották. Előbb a síita zarándokok elleni, 181 halálos áldozatot követelő merényletek miatt maradt el az aktus, majd a síita vezetőkben az utolsó pillanatban felmerült aggályok miatt mondták le a péntekre tervezett ünnepélyes aláírást. Az aggály az alapokmány azon cikkelyével kapcsolatban merült fel, amely szerint az alkotmányt visszavonják, ha a tervezett népszavazás alkalmával legalább három tartományban a szavazópolgárok kétharmada a tervezet ellen voksolna. Síita politikusok attól tartottak, hogy a kurd pártok, amelyek három tartományt ellenőriznek Irak északi részén, arra használhatják ki ezt a cikkelyt, hogy elutasítsák az alapokmányt és a benne az iraki lakosság 60 százalékát kitevő síiták számára előirányzott kiváltságokat. Előzőleg a kurd tagok nem tárgyaltak a nyelvtörvényről, ragaszkodtak ahhoz, hogy az új Irakban a kurd nyelv is hivatalossá váljon. Amint azt Mahmud Othman kurd képviselő egy nyilatkozatban leszögezte, már így is sokat engedtek eredeti álláspontjukból.
Bagdad központjában hangos robbanások hallatszottak, nem sokkal azelőtt, hogy az iraki kormányzótanács aláírta az ideiglenes iraki alkotmányt. Ismeretlen gerillák aknagránátot lőttek ki két rendőrőrsre, és megsebesítettek négy személyt, köztük egy rendőrt. Az amerikai hadseregnek nincs értesülése a robbanások eredetéről, a biztonsági erőket mindenesetre magas fokú készültségben helyezték a lázadók esetleges támadásai miatt. Ezt megelőzően gerillák vasárnap is rakétákat lőttek ki az úgynevezett zöld övezetre, ahol az amerikai vezetésű iraki közigazgatás székhelye található. Az amerikai hadsereg közölte, hogy a rakétatámadás nem okozott komolyabb sebesüléseket.

Kiderült, kik a felelősek a csányi mászókabalesetben elhunyt kislány haláláért