A Nature tudományos folyóiratot tájékoztató tudósok elmondták: a tudományos világ képviselői a Mars jól ismert sarki jégsapkáit tanulmányozva mindeddig úgy vélték, vízjég csak a vörös bolygó északi sarkvidékén fordulhat elő, a déli póluson csak megfagyott szén-dioxid van. A most használatos, elődeinél jóval korszerűbb műszerek azonban kimutatták: a déli sarkvidéket óriási, több száz négyzetkilométer kiterjedésű jégmezők borítják, amelyek alkotóeleme a víz.
A nagy horderejű felfedezésről – az amerikai stílust kerülő, csöppet sem feltűnő tálalásban – az ESA is beszámolt internetes honlapján. Eszerint a déli póluson három elkülönült területen mutatható ki a jég jelenléte. Az első maga a sarki sapka, amelynek 85 százaléka szén-dioxid-jég, 15 százaléka azonban vízjég. A második egy, a sarki sapkától távol eső lejtős térség, amelyet teljes egészében vízjég borít. Ettől a területtől több tíz kilométernyi távolságban a marsi talajjal elkeveredett, vízalapú jégmezőkre bukkantak, amelyeket – mivel nem tükrözik vissza a fényt – korábban nem észleltek, a Mars Express infravörös tartományban kutató műszerei elől azonban nem tudtak „elrejtőzni”.
A képek a marsi nyár végén készültek, ami bizonyossá teszi, hogy a déli pólus az örök jég birodalma. A Mars Express újabb területeken is kutat majd a vízjég után, s megpróbálja megállapítani a jégtakaró vastagságát is. A vízkészlet pontos feltérképezése után dőlhet el, megvetheti-e a lábát az ember ezen a bolygón.

A klímák után a hűtőket is betiltaná az EU