Világszerte rosszul állnak a bankok a tőkemegfelelési szabályokat rögzítő Bázel II. alkalmazására történő felkészülésben – derül ki a KPMG nemzetközi felméréséből. A hitelintézetek mintegy fele, Magyarországon pedig többségük, még csak a helyzetértékelés elején tart, holott a 2007. évi bevezetés előtt is alkalmazniuk kell számos előírást. A Bázel II. előírásai meghatározzák a bankok különböző kockázatainak (hitel-, működési kockázatok) fedezetéül szolgáló szavatolótőke számításának módját, a felügyeleti jelentések és a nyilvános közzététel szabályait.
A felmérés szerint a bankok tíz százaléka még a munkacsoportok felállításánál tart, s mindössze nyolc százaléka jutott el a hitelkockázatokkal kapcsolatos megoldások teszteléséig és hitelesítéséig. Némileg jobban állnak az amerikai kontinens bankjai, ahol az utóbbi arány 15 százalék. A magyarországi bankok többsége még csak a helyzetfelmérésnél, a bázeli projekt hatásainak értékelésénél tart.
A szakemberek szerint a lízingpiac számára a Bázel II. rendkívül fontos, ugyanakkor ma még nem tudni, hogy ezen előírás miként ismeri majd el a biztosítékokat. Ezért komoly érdekérvényesítés folyik. Ha a lobbicsoportok el tudják érni, hogy a lízingelt eszközt mint biztosítékot jobban értékeljék, mint a hitel mögött lévő jelzálogot vagy zálogbiztosítékot, akkor a lízingkihelyezések volumene jelentősen növekedni fog. Ekkor ugyanis azonos értékű kihelyezés esetén kevesebb tőkére van szüksége a nagybankok lízing-leányvállalatainak, mint amikor a bank maga folyósít hitelt.

Ez lesz az idei anyák napja sztárvirága