Kilövési engedély?

2004. 03. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Őszintén sajnálom, de csak nagy erőfeszítéssel tudom komolyan venni az úgynevezett SZDSZ kirohanásait a miniszterelnök közjogi ötletrohama ellen. Először csupán egy hamisítatlan családi perpatvart látott a kívülálló, összetört tányérokkal, repülő poharakkal. A színvonal is hasonló: Kuncze Gábor pénteken arról beszélt – félreérthetetlenül Medgyessy Péter képességeire utalva –, hogy nehéz megismerni az alkotmányt, mert nincsenek benne képek, a kormányfő szerint viszont a kisebbik kormánypárt fél a demokráciától, ami csacsiság. Utóbbi nyilatkozatra így replikáztak: az „SZDSZ” már akkor tudta, mi a demokrácia, amikor mások még a diktatúra kiszolgálói voltak. A pártelnök száján kiszaladó kommunistázás hallatán azonban arra kellett gondolnunk, hogy a felek mégis egy álságos vitával, ócska színjátékkal szórakoztatják a nagyérdeműt, szópárbajuk következmény nélkül marad. Elgondolkodtató ugyanis, hogy bő másfél évvel a D–209-es botrány után kezdi zavarni Kuncze Gábort Medgyessy Péter állampárti pedigréje.

A párt belső ellenzékének számító csoportosulás tegnap aztán rátett az eddigiekre néhány lapáttal. Tanácskozásukon a köztársaság miniszterelnökét egyenesen politikai Anettkaként emlegették, akinek – ha már annyit hivatkozik az emberekre – a közvélemény-kutatásokra tekintettel ideje volna „elhúznia”, vagy legalább másik partnert keresnie az alkotmányos rendszer felforgatásához. Medgyessy Péter eddig kifejezetten úgy viselkedett, mint az úgynevezett SZDSZ legfőbb kampányembere a politikai túlélés szempontjából sorsdöntő európai parlamenti választás előtt. Populista ötletei kitűnő alkalmat teremtettek a párt számára, hogy a szocialistákétól jól megkülönböztethető, határozott identitással rendelkező formációként jelenjen meg a nyilvánosság előtt. Ha azonban az ő szavazataikkal is magas tisztségébe emelt miniszterelnököt a demokráciát fenyegető, korlátolt személyként gyalázzák, akkor már nehéz lesz később kedélyes megjegyzések kíséretében elszívni a békepipát.

Feltűnő, hogy éppen azok próbálnak úgymond a pártpolitikai keretekből kilépve a közmegegyezés szólamaival tündökölni, akik a saját házuk táján is mind nehezebben képesek rendet tartani. A látszólag az úgynevezett kétpártrendszert, valójában természetesen a Fideszt ostorozó Dávid Ibolya éppúgy a társadalom elitellenes hangulatára játszik, mint a politikai napirendet lakossági fórumok, interjúk sokaságában diktálni igyekvő miniszterelnök. Ha a jólétivel kudarcot vallott, Medgyessy közjogi rendszerváltozással próbálkozik a vigaszágon, s mindenféle tartalom nélkül beszél a nemzeti összefogásról. Hatalmas erővel igyekszik elterelni a figyelmet saját sikertelenségéről, amihez semmi köze a pártok veszekedésének vagy az alkotmányos korlátoknak. A közjogi méltóságok közül egyértelműen a kormányfő rendelkezik a legerősebb – kancellári – jogosítványokkal, így kudarc esetén nem megosztania (nemzeti lobbitanács), hanem vállalnia illik a felelősséget.

A tapasztalatok óvatosságra intenek az „SZDSZ” magatartásával kapcsolatban. Nélkülük mindenesetre nincs többsége az MSZP-nek a parlamentben, ezért csak rajtuk múlik, hogy következetes fellépéssel vagy meghátrálásra kényszerítik Medgyessy Pétert, vagy kiharcolják a miniszterelnök-cserét. S akkor hiába fellebbez majd a „néphez” a kormányfő. Ha Kunczéék tényleg megadták a kilövési engedélyt, Medgyessy nagy bajban van. A végén nem titkosrendőri múltjába, hanem országértékelő beszédébe bukik bele.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.