Komoly árat kérnek Gáza kiürítéséért

Az izraeli hadsereg rádiója szerint a kormány csak akkor hajlandó eltávozni a Gázai övezetből és felszámolni egyes ciszjordániai telepeket, ha Washington kijelenti, a palesztin menekültek nem térhetnek vissza szülőföldjükre. A Saron-tervként ismert kiürítési program mögött azonban nem állnak egy emberként a kormány tagjai, még a Likud miniszterei is kétségeiket hangoztatják.

2004. 03. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint arról a Háárec izraeli napilap beszámolt, Benjamin Netanjahu Likud-párti pénzügyminiszter közölte Ariel Saron kormányfővel, csak akkor támogatja a kiürítést, ha megkapják az amerikai „segítséget” a menekültkérdésben. Hasonlóképp gondolkodik erről Cipi Livni bevándorlásügyi és Szilvan Salom külügyminiszter is, akik likudosok, ám távol áll tőlük az egyoldalú kivonulás gondolata. Uzi Landau, a miniszterelnöki hivatal likudos vezetője pedig egyenesen úgy vélte, „a tervben semmi sincs, ami Izraelt segítené, ugyanakkor komoly kockázatokat tartalmaz az ország biztonságára és nemzetközi helyzetére nézve”. Hozzátette, nem tartja valószínűnek, hogy a kormány tagjai felsorakoznának a terv mögé.
Elemzők úgy vélik, ha kemény ellenállásba ütközne Saron a kérdés megvitatásakor, valószínűleg csak a Gázai övezet kiürítését javasolná, Ciszjordániában pedig még szimbolikus telepcsökkentést sem irányozna elő. A menekültüggyel a héjaminiszterek számára kissé fogyaszthatóbbá tett tervet egyébként valószínűleg Dov Weisglass, Saron hivatalának vezetője is elő fogja terjeszteni az e heti amerikai utazása során. Ugyancsak egyértelműsíteni fogja, hogy Izrael szerint a palesztin állam megteremtése egyben végleg le kell hogy vegye a napirendről a menekültkérdést. Weisglass útja során szerdán találkozik Condoleezza Rice nemzetbiztonsági főtanácsadóval, akitől választ vár a kérdésre, mit ad Amerika a gázai kivonulásért. Saron ráadásul olyan értelmű kijelentést is elvár George W. Bush amerikai elnöktől, amely szerint Izrael nem köteles tárgyalni a palesztinokkal addig, amíg a Hatóság vezetését nem távolítják el a hatalomból. Emellett reménykednek abban is, hogy az amerikaiak kijelentik, támogatják Ciszjordánia nagyobb zsidótelepeinek Izraelhez csatolását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.