Kovács László szerint Bayer Zsolt felbujtó

A román belügyminisztérium tájékoztatása szerint lapunk főmunkatársát azért utasították ki országukból, mert uszított, támogatta az autonómiatörekvéseket, és kétségbe vonta Románia egységes nemzetállami jellegét. Kovács László (magyar külügyminiszter – a szerk.) felbujtásnak nevezte Bayer Zsolt tevékenységét…

2004. 03. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megkérem önöket, hogy a következőket ne tekintsék sajtónyilvános mondatoknak. Nem szeretném holnap az újságban olvasni a szavaimat – ezzel a kéréssel fordult hallgatóságához Kovács László egy tegnapi budapesti fórumon. Egy kérdésre válaszolva kifejtette: a romániai Magyar Nemzeti Tanácsot nem az autonómia elérésére, hanem „az RMDSZ-szel szembeni ellenerőként hozták létre”. Előadásának ezt a szakaszát így zárta: „Innentől kezdve már mehet a sajtó nyilvánossága elé, csak nem akartam ezt a sejtésemet megosztani a nyilvánossággal.”
Kovács László leszögezte, hogy aki erőszakos autonómiára buzdít, az a tűzzel játszik. Ezzel a hangzatos, radikális politikával nem lehet valódi eredményeket elérni – tette hozzá. Tőkés Lászlóval kapcsolatban leszögezte, hogy a „mindent vagy semmit torz logikája” alapján tevékenykedik. Hozzátette, hogy a magyar kormány támogatja az autonómiát, de nem az erőszakos megvalósítását.
Kovács szót ejtett Bayer Zsolt esetéről is. Mint mondta, a radikális publicista munkássága felbujtás, és mint a magyar kormány tagja, ő sem örülne, ha valaki a magyarországi cigányok ellen bujtogatna.
*
A román belügyminisztérium kötelékébe tartozó határrendőrség tegnap hozta nyilvánosságra a Magyar Nemzet főmunkatársa elleni intézkedés okait. Ezek között az is szerepel, hogy „a román állambiztonsági intézmények által jól ismert személy korábban több esetben is nyilvánosan uszított az államrend ellen, dicsőítette a revizionista nézeteket, támogatásáról biztosította az elszakadási törekvéseket, publicisztikai tevékenysége révén pedig kétségbe vonta Románia egységes nemzetállami jellegét”. Bayer kitiltása meghatározott időre szól, és a határrendőrség szerint az újságíró egy későbbi időpontban ismét beutazhat Románia területére, „ha teljesíti a törvény által előírt feltételeket”. Az egyik román napilap, a Ziua hatalmas melléfogásnak nevezte a kitiltását.
Bayer Zsolt szerint az indoklás kívül esik a racionalitáson, elképesztő, a Ceausescu-érát idéző döntésről van szó, arra hasonlít, mint amikor Chrudinák Alajost kitiltották az országból. Megjegyezte: ha egy újságíró veszélybe tudja sodorni írásaival az egységes nemzetállamot, akkor ez az élő cáfolata, hogy nem létezik egységes nemzetállam. 2004-ben a szólás- és gondolatszabadságot nem lehet adminisztratív eszközökkel korlátozni, pláne egy EU-ba igyekvő államnak – tette hozzá. Félő, ezentúl megint elkobozzák majd a határon a könyveket, s ellenőrizni fogják az internetet, hogy gondolatai ne jussanak el az erdélyi magyarokhoz. Kifejtette: a román választások idején az éppen hatalmon lévők mindig kijátszották a „magyar kártyát”, amely most a megosztottsággal párosul. – Egyik részük autonómiapárti, míg a másik a román kormánypárt mellé felsorakozva ellenzi azt. Összerakva a mozaikokat, fel kell tenni a kérdést: kiknek lehet az érdeke a magyar és magyar között zajló erdélyi választási kampány idején engem kiiktatni – fogalmazott.
Tóth Tamás külügyi szóvivő elmondta: az ügyben még nem kapott tájékoztatást a román féltől a bukaresti magyar nagykövetség konzuli osztálya.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.