László Csaba a Herendi Rt. élére került

A Herendi Porcelán Manufaktúra Rt. vezérigazgatója visszautasítja azt a feltételezést, hogy a korábbi igazgatóság visszahívásához és László Csaba elnökké választásához köze volt a politikának. Polányi Sándor lapunknak kijelentette: a kézművescég továbbra is a dolgozók tulajdonában marad.

Erdősi Csaba
2004. 03. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lapunk korábbi értesüléseinek megfelelően a Herendi Porcelán Manufaktúra Rt. közgyűlése szombaton László Csabát választotta meg az igazgatóság elnökévé. Az egykori pénzügyminisztert a társaság részvényeinek egynegyedét birtokló ÁPV Rt. és az egyik festőüzem munkásai javasolták a cég élére. Az új igazgatóság egyelőre csonka, mert bár az üzem 75 százalékban a dolgozók tulajdonában van, kellő szavazat híján a testületbe nem választották be az alkalmazottak jelöltjét.
A nagy múltú porcelánfestő-manufaktúra vezetése, nevezetesen a vezérigazgatóvá tavaly novemberben kinevezett Polányi Sándor és az igazgatóság között szinte azonnal megkezdődött a huzavona. A küzdelemből Polányi került ki győztesen, ám a leváltott igazgatóság elnöke szerint ebben a politika is segítségére lehetett – amit egyes vélemények szerint László Csaba felbukkanása is megerősít. Palkovics Imre a Magyar Nemzetnek még a szombati közgyűlés előtt kijelentette, hogy biztos a leváltásában, mert Polányi Sándornak sikerült hamis ígéretekkel megtévesztenie a dolgozókat, ráadásul a vezérigazgató mögött komoly gazdasági lobbi áll, melynek az a célja, hogy átvegye az ellenőrzést a társaság felett.
Kérdésünkre Polányi Sándor visszautasította a feltételezéseket. Kijelentette, hogy László Csaba elnökké választásában és az igazgatóság leváltásában a politika nem játszott szerepet. Hozzátette: furcsállja egy olyan ember vádaskodását, akinek elmozdítását saját egykori kollégái kezdeményezték februárban, amikor még szó sem volt arról, kik lesznek az új igazgatóság tagjai. Visszautasította azt is, hogy megtévesztette volna a dolgozókat.
A tulajdonosi szerkezet megváltozásával kapcsolatos félelmek Polányi Sándor szerint alaptalanok. – A társaság továbbra is a dolgozók többségi tulajdonában marad, ezt egy tavaly decemberben elfogadott közgyűlési határozat garantálja. Amikor vállalkoztam a herendi cég vezetésére, éppen a tulajdonosi szerkezet jelentette számomra a legnagyobb vonzerőt, és az a lehetőség, hogy a multiknál kötelező gyakorlattal ellentétben itt nem létszámleépítésben kell gondolkodnom, hanem javíthatom a társaság eredményeit – fogalmazott.
Polányi Sándor elmondta: bár még nincs kész üzleti terve, idénre nullszaldó körüli eredményt vár a társaságtól, az eladás tizenkét százalékos bővülése mellett. A Herendi Porcelán Manufaktúra 2000-ben még kétmilliárd, tavaly százmillió forint nyereséget produkált.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.