Le kell zárni a szakmai munkát, s hatályba kell léptetni az agrármegállapodásban szereplő intézkedéseket, mert azok bevezetése a mezőgazdasági termelők kiélezett helyzete miatt nem halogatható tovább – írta a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) az agrártárcának címzett levelében, amelyet a Magyar Gazdák és Gazdakörök Országos Szövetsége (Magosz) is aláírt. Az érdekképviseletek egyre inkább sürgetik az ígért lépések bevezetését, mert a támogatások egy részét csak május elsejéig lehet életben tartani.
A MOSZ a levélben nyomatékosítja, hogy a megállapodást aláíró érdekképviseletek vezetőinek saját testületeik előtt beszámolási kötelezettségük van. Ezek a testületek hagyják jóvá az intézkedéseket, vagy adnak megbízást az érdek-képviseleti vezetőknek további kezdeményezésekre.
A levélben emlékeztetnek arra, hogy a megállapodást lassan egy hónapja írta alá a földművelésügyi miniszter az agrártermelők helyzetének javítására a termelők képviselőivel.
A MOSZ a Magosszal közösen kezdeményezte Németh Imre agrárminiszternél, hogy készüljön leltár a megállapodás teljesítéséről, s javasolták, hogy a miniszter fogadja az aláíró érdekképviseletek vezetőit. A leltárkészítés időpontja március 25. – áll a dokumentumban.
*
Románia kormánya védintézkedést vezetett be a magyar származású élő sertéssel és sertéshússal szemben. A védintézkedés értelmében 2003. március 19-től a magyar élő sertés az eddigi 15 százalékos vám helyett 35, a sertéshús pedig az eddigi 20 százalékos vám helyett 45 százalékos vámmal vihető be Romániába. A hazai sertésexportot segítő intézkedések az agrármegállapodás részét képezték.

Itt van, amit mindenki várt: ünnepel Szoboszlai Dominik és Buzsik Borka – fotó