Új elemekkel bővítheti, de legalábbis átértékelheti két és fél éve meghirdetett terrorizmusellenes stratégiáját az EU – legalábbis erre késztetheti a tizenötöket a Spanyolországban végrehajtott terrortámadás. Otto Schily német belügyminiszter azt javasolta, hogy hívják össze a tagállamok bel- és igazságügyi minisztereinek rendkívüli ülését. Ír kollégája, Michael McDowell az EU soros elnöksége nevében jelezte, hogy az elnökség több kezdeményezést kíván tenni a madridi merényletek nyomán, és a német miniszter által javasolt rendkívüli tanácsülés is a fontolóra vett lehetőségek közé tartozik. Előzőleg Guy Verhofstadt belga miniszterelnök ír kollégájának, az Európai Tanács soros elnöki tisztségét betöltő Bertie Ahernnek küldött levelében kezdeményezte, hogy a tagállamok a március 25–26-án esedékes brüsszeli csúcson a terrorizmus elleni harc kérdését is tűzzék napirendre. Javasolta, hogy a rendőrségek közötti együttműködést összehangoló Europol mintájára hozzanak létre egy közös európai hírszerzési központot. Az intézmény a tagországok rendőrségeitől, hírszerző és belbiztonsági szerveitől, valamint az Europoltól kapott információk alapján értékelné a terrorista fenyegetések kockázatait.
Ebben az irányban tart szükségesnek továbblépést Javier Solana, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője is. Nyilatkozatában fokozottabb együttműködést sürgetett a tagállamok között, és megállapította, hogy „kulcskérdés az információk és értesülések becsületes, őszinte megosztása” az unión belül. Brüsszeli források szerint a főképviselő még ezen a héten javasolni fogja, hogy a tizenötök jelöljenek ki szakértőt a terrorizmusellenes intézkedések összehangolására.
E javaslatok és kezdeményezések nyilvánvaló összefüggésben állnak azzal, hogy a madridi terrortámadások lehetséges felelősei között immár az al-Kaida nemzetközi terroristahálózatot is számon kell tartani. Schily vasárnap úgy nyilatkozott, hogy az al-Kaida felelősségének feltételezését „nagyon komolyan” kell venni, és ha be is bizonyosodik, az azt jelentené, hogy „az iszlám terrorizmus fenyegetése új dimenziót öltött Európában”. Ebben az esetben viszont valószínűleg új válaszokat kell adni rá, de legalábbis alaposan meg kell vizsgálni, mennyire bizonyult működőképesnek és hatékonynak az EU 2001 szeptemberében meghirdetett terrorizmusellenes cselekvési terve.

A klímák után a hűtőket is betiltaná az EU