Ma döntés várható a lex Szászról

Az Alkotmánybíróság (Ab) mai ülésén várhatóan döntés születik a lex-Szász néven elhíresült törvény ügyében. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) elnökének leváltását lehetővé tevő jogszabály alkotmányosságának vizsgálatát Mádl Ferenc köztársasági elnök kezdeményezte.

Szakács Árpád
2004. 03. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Várhatóan a mai nap befejezi a lex Szász néven ismert törvény előzetes normakontrollját az Alkotmánybíróság (Ab). A testülethez Mádl Ferenc köztársasági elnök fordult még múlt év decemberében. Az államfő több olyan kifogást is említett beadványában, amelyek súlyos alkotmányossági aggályokat vetnek fel. Szerinte a törvény módosításának valódi célja a felügyelet vezetőjének eltávolítása, méghozzá egy olyan időpontban, amikor a szervezet „kiemelt érdeklődéssel övezett, nagy horderejű ügyben jár el”. Mádl Ferenc érvei közt szerepel: sérti a jogbiztonságot, hogy a PSZÁF vezetőjét megbízatásának lejárta előtt, törvényhozás útján akarják eltávolítani tisztségéből. A törvényhozás rendjével való visszaélés jogállamban megengedhetetlen – vélekedett a köztársasági elnök. Egyébként a beadványban helyt kapott Zlinszky János volt alkotmánybíró szakvéleménye is.
A várható Ab-döntés végeredményét illetően szakértők sem mernek jóslásokba bocsátkozni. Abban mindenki egyetért, hogy rendkívül összetett és bonyolult kérdésről van szó. Ezt jelzi, hogy tegnap már ötödik alkalommal került a testület asztalára a kérdés. Ugyanakkor szinte azt is biztosra lehet venni, hogy a taláros testület „belenyúl” a törvénybe.
A lex Szászt december 15-én fogadta el a Ház. Ezután a Fidesz jelezte: ha az államfő aláírja a jogszabályt, akkor az Ab-hez fordul, ugyanis a párt szerint a törvény célja, hogy leváltsa a Pannonplast- ügyet és ezzel a K&H Equities pénzmosási botrányt feltáró Szász Ká-roly PSZÁF-elnököt. A törvény kapcsán korábban az Európai Néppárt mellett Jenn-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke is aggályait fejezte ki. László Csaba, akkori pénzügyminiszternek küldött levelében felhívta a tárcavezető figyelmét: a PSZÁF működését érintő törvénymódosítás olyan rendelkezéseket tartalmaz, amelyeket nehezen lehet az EU normáival öszszeegyeztetni. December 22-én Mádl Ferenc sajtóirodáján keresztül üzente: nem írja alá a jogszabályt és Alkotmánybírósághoz fordul. Ezután az államfő MSZP-támadások kereszttüzébe került: a kormány részéről Gyurcsány Ferenc sportminiszter a jobboldali árnyékállam újabb megnyilvánulásának minősítette Mádl Ferenc döntését, néhány nappal később pedig Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője is bírálatot fogalmazott meg a köztársasági elnöknek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.