Június 13-ra, a négy parlamenti párt által korábban egységesen javasolt időpontra írta ki tegnap az európai parlamenti választásokat Mádl Ferenc köztársasági elnök. A külföldön tartózkodó államfő döntését sajtóirodája ismertette. Mádl Ferenc a bejelentéssel a pártok kérésének megfelelően megvárta a nemzeti ünnepet. A választáson indulni kívánó pártok tegnaptól jogosultak politikai rendezvényeket szervezni, plakátokat és hirdetéseket elhelyezni a kampánnyal összefüggésben. Ugyanakkor az SZDSZ már az év elején megkezdte kampányát, az MSZP pedig múlt pénteki kongresszusát – amikor az EP-listát is véglegesítették – tekinti kampánynyitójának.
Medgyessy Péter miniszterelnök közös listára vonatkozó javaslatával szemben – amelyet az unió különböző pártállású politikusai mellett az Európai Parlament hivatalos formában is elutasított – a parlamenti pártok külön méretik meg magukat. A politikai erők csak akkor tudnak mandátumot szerezni, ha megszerzik a voksok legalább öt százalékát. A választást követően az EP-nek – különböző pártfrakciókban – 24 magyar tagja lesz.
A listaállításhoz húszezer ajánlószelvény összegyűjtése szükséges. A szavazólapon szereplő pártlisták zártak, ez azt jelenti, hogy a választók nem módosíthatják a személyek sorrendjét.
*
A választás annyiban különbözik a korábbi voksolásoktól, hogy az egész ország egy választókerületet alkot. Az unió iránymutatása szerint azokban az országokban, ahol 15 milliónál kisebb a lakosság lélekszáma, nem indokolt több választókerület létrehozása. Érdekesség, hogy a szavazás eredményessége nincs részvételi arányhoz kötve.
Az egész országban azonos szavazólapon voksolhatnak a választók. A hazai eredmény akkor kerül nyilvánosságra, ha már az unió valamennyi tagállamában bezártak a szavazókörök. Például a Portugáliához tartozó Azori-szigeteken este 10-ig voksolhatnak, így addig Magyarországon sem lehet eredményeket nyilvánosságra hozni, annak ellenére, hogy 19 órakor befejeződik a választás.
A voksolás lehetőségét Magyarország 76 külföldi nagykövetségén is lehetővé teszik. Azok a választópolgárok, akik a szavazás napján külföldön tartózkodnak, előre kérhetik, hogy a magyar névjegyzékből töröljék és vegyék fel őket a külképviseleti listára. A választás Magyarországon és az azonos időszámítás alá eső államokban reggel 6 órától este 7 óráig tart, de az amerikai földrészen az éjszaka miatt már 12-én megkezdődik a szavazás.
*
Előrejelzés.
A Gallup közvélemény-kutató intézet február végi felmérése szerint a biztos szavazók csak a két nagy pártot juttatnák be az Európai Parlamentbe. Az adatok alapján a választókorú népesség 33 százaléka a Fidesz listájára szavazna, 24 százalék az MSZP-t támogatná. Az SZDSZ listáját, valamint az MDF és több más kis párt alkotta közös listát egyaránt a választókorú népesség mintegy 2-2 százaléka támogatta. A Munkáspártra a megkérdezettek alig több mint 1 százaléka szavazna. A MIÉP és a Történelmi Szociáldemokrata Párt fél-fél százaléknyi támogatottságot sem mondhat magáénak.

Fideszesek kínzását és kivégzését vetette fel Magyar Péter rajongója