Májustól egyszerűbben léphetjük át a határt

Ruff Orsolya
2004. 03. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Noha a határok végleges leomlására, azaz a schengeni rendszer bevezetésére még néhány évet várnunk kell, az Európai Unió tagjaként már számos könnyítés vár a magyar utazóra. Így május elsejétől dönthetünk: útlevéllel vagy személyi igazolvánnyal vágunk-e neki egy-egy európai útnak. Az EU többi tagállamába – akárcsak az Európai Gazdasági Térség országaiba, így Svájcba, Liechtensteinbe és Izlandra – utazva ugyanis elég lesz felmutatnunk a személyi igazolványunkat. Jóllehet Horvátország nem tagja az uniónak, egy kétoldalú megállapodás alapján a horvátok is elfogadják a magyar személyit, igaz, kizárólag az új típusú plasztikkártyát. A gyermekes családoknak azonban nem tanácsos elfelejtkezniük arról, hogy míg a 14–18 év közötti kiskorúak személyi igazolvánnyal kelhetnek útra az EU-ba, 14 éves korig a gyerekek – személyi hiányában – kizárólag útlevéllel utazhatnak.
A szakértők ugyanakkor azt javasolják: ha valaki a csatlakozás után egy távolabbi országba, például Portugáliába tervez kiruccanást, kezdetben vigyen magával útlevelet is, mert nem biztos, hogy más országokban is olyan precíz a tájékoztatás, mint nálunk. Magyarországon ugyanis a héten kezdődött és április közepéig tart az a kiképzés, amelynek során a határőröket a forgalomban lévő személyi igazolványokról és egyéb úti okmányokról (vízum, tartózkodási engedély) tájékoztatják. Ezek száma hozzávetőlegesen hatszázra rúg.
Uniós tagságunkból adódóan a belső határokon megszűnik az áruellenőrzés, és csak a személyforgalom ellenőrzése marad meg: ez utóbbiban Ausztriával és az új tagokkal szemben könnyítés áll be, ennek szlogenje pedig az „egymegállásos” rendszer – közölte egy minapi sajtóbeszélgetésen Berta Krisztina, a Belügyminisztérium nemzetközi ügyekért felelős helyettes államtitkára. Ez azt jelenti, hogy a szomszédos EU-tagállamokba tartó utazót csupán egy helyen állítják meg. Ha például valaki május 2-án Hegyeshalomnál szeretné elhagyni az országot, csak a magyar határőr kéri el az úti okmányokat, majd miután ellenőrizte azokat, átadja osztrák kollégájának (ezért nevezik ezt az ellenőrzési gyakorlatot „kézből kézbe” rendszernek is).
Az EU bővítését követően az ellenőrzés rendje egyébként nagyban attól függ, hogy kedvezményezett állampolgárokról van-e szó (idetartozik például az EU, Kanada, az Egyesült Államok), harmadik országok állampolgárai, avagy vízumkötelezettek. Mint Samu István határőr-dandártábornok, a magyar határőrség országos parancsnokának első helyettese elmondta: infrastruktúra kérdése, hogy az egyes határátkelőkön elválasztják-e az uniós polgárokat a harmadik országbeli állampolgároktól. Hegyeshalom esetében, amely egy jó infrastruktúrájú átkelőhely sok sávval, ez nem okoz gondot, ugyanakkor a kisebb határátkelőkön nem érdemes külön ellenőrizni az utasokat. Ezeken a helyeken ugyanis döntően osztrák és magyar állampolgárok közlekednek, a harmadik országok állampolgárai pedig az utasok 1–3 százalékát teszik ki.
Ferihegyen az ellenőrzés hasonló szisztéma alapján zajlik majd: a kedvezményezett állampolgárok esetében a schengeni minimumot fogják végrehajtani (személyazonosítás, úti okmány eredetiségének és érvényességének megvizsgálása), harmadik országok állampolgárai esetében a teljes ellenőrzést végrehajtják, a vízumkötelezetteket pedig az összes adatbázisban ellenőrizni fogják. A Ferihegyi repülőtéren már eddig is megosztottan történt az ellenőrzés, változást csupán csak az jelenthet, hogy a magyar állampolgárok – a többi csatlakozó ország polgáraihoz hasonlóan – beállhatnak az EU-sávba, és amennyiben az unió valamely tagállamába utaznak, elég lesz itt is a személyi igazolványt felmutatniuk.
***
A magyar állampolgárok útlevéllel és személyi igazolvánnyal is utazhatnak az alábbi országok területére: Ausztria, Belgium, Ciprus, Csehország, Dánia, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Horvátország (csak kártya formátumú személyi igazolvánnyal), Írország, Izland, Lengyelország, Lettország, Liechtenstein, Litvánia, Luxemburg, Málta, Nagy-Britannia, Németország, Norvégia, Olaszország, Portugália, Spanyolország, Svájc, Svédország, Szlovákia, Szlovénia.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.