Nagyon lényeges választóvonalhoz érkezett a koalíció, az SZDSZ-nek sürgősen és érdemben tárgyalnia kell az MSZP-vel, ez így nem mehet tovább – mondta Fodor Gábor a miniszterelnök közjogi javaslatai miatt kialakult helyzet kapcsán tegnap a Szabad tanácskozás nevű fórumon. Az SZDSZ-es ügyvivő kijelentette: a kormányprogram nem tartalmazza a kormányfő javaslatait. „A két párt nem állapodott meg abban, hogy közvetlen köztársaságielnök-választás lesz, és a parlament második kamarájáról sem volt egyezség.” Fodor szerint ezek az elképzelések ellentétesek az SZDSZ 15 éve képviselt felfogásával, és alapvetően ingatják meg a magyar közjogi berendezkedést. – Ez az, amire az SZDSZ-nek azt kell mondania, hogy nem, ezt nem lehet megtenni – fogalmazott. – Nekünk a koalíció megerősítése érdekében kell világos és határozott nemet mondani mindazokra, amelyek az elmúlt időszakban elhangoztak – közölte Fodor. Hozzátette: most nagyon súlyos támadás történt Magyarországon az 1988–1990-es hagyományok, a rendszerváltás alapértékei ellen. Úgy vélte, a miniszterelnök „figyelemelterelő” javaslatai alapjaiban kezdik ki a demokratikus normákat, a kialakult jogállami berendezkedést.
Eörsi Mátyás úgy fogalmazott: ha a kormányfő mindig a nép akaratára hivatkozik, akkor „kérdezzük meg a népet, alkalmasnak tartja-e Medgyessy Pétert miniszterelnöknek”. Az ügyvivő, parlamenti képviselő arra utalt, hogy a közvélemény-kutatások szerint nem gondolják annak, és ha ez így van, „akkor húzzon el, és az MSZP keressen másik miniszterelnököt”.
*
Eörsi azt szorgalmazta, hogy az SZDSZ országos tanácsa hozzon egy határozatot, amely kimondaná: ezt az alkotmányos ámokfutást be kell fejezni. – Ha az MSZP a Fideszszel együtt megvalósítja az elképzeléseket, akkor „kormányozzanak együtt” – tette hozzá.
Gusztos Péter ügyvivő szerint fel kell szólítani a miniszterelnököt, hogy hagyjon fel a közjogi barkácsolással, és térjen vissza az érdemi kormányzáshoz. „Nem hasznos, ha a miniszterelnök politikai Anettkaként, nagyot szóló javaslatokkal kerül a címlapokra” – fogalmazott, arra utalva, hogy a televízióból ismert Anettka is címlapra kerül, ha például levetkőzik. Bauer Tamás szerint az SZDSZ-nek tárgyalásokat kell kezdeményeznie a miniszterelnökkel, valamint az MSZP-vel, és követelnie kell a valódi gazdasági fordulatot, az egészségügyi reformot, illetve megálljt kell mondania az alkotmányos intézményrendszer felforgatására. „Ki kell mondania, ha Medgyessy nem adja fel kalandor ötleteit, keressen magának más koalíciós partnert” – mondta Bauer Tamás, hozzátéve: ha az MSZP igényt tart a szabad demokraták együttműködésére, keressen más miniszterelnököt.
A múlt héten Kuncze Gábor SZDSZ-elnök is élesen bírálta Medgyessy közjogi javaslatait, mondván, a kormányfő valószínűleg nem ismeri a magyar alkotmányt. Megjegyezte: „az Alkotmány ismerete kétségkívül nehéz, mert nincsenek benne képek”. A pengeváltás során a miniszterelnök azt vetette az SZDSZ szemére, hogy „félnek a demokráciától”, mire a kisebbik koalíciós párt elnöke úgy felelt: ők már akkor is a demokráciáért küzdöttek, amikor mások még a diktatúrát szolgálták.
Információnk szerint MSZP-s körökben is komolyan fontolgatják a kormányfő leváltását, de egyelőre nem tudják pontosan megítélni, hogy egy ilyen lépés az európai parlamenti választás előtt milyen irányba mozdítaná el a párt támogatottságát.
– Ma Magyarországnak két miniszterelnöke lehet, az egyiket úgy hívják, Medgyessy Péter, a másik pedig Orbán Viktor. Az MSZP nem támogatja Orbán Viktort, az SZDSZ pedig eldöntheti, hogy a realitásokat figyelembe véve melyiküket választja – jelentette ki lapunknak Nyakó István. A szocialista párt szóvivője szerint ugyan érdemes odafigyelni a liberális gondolkodók kritikájára, de „talán hitelesebbek lennének ezek a megszólalások, ha foglalkoznának Demszky Gábor SZDSZ-es EP-listavezetőnek a kormányfőéhez hasonló közjogi javaslataival, és nem alkalmaznának kettős mércét”. Hozzátette: nem szerencsés a sajtóban üzengetni egymásnak, inkább üljenek tárgyalóasztalhoz a koalíciós partnerek, ha vitás kérdések vannak.
Az alkotmány értelmében a parlamenti képviselők legalább egyötöde a miniszterelnökkel szemben írásban – a kormányfői tisztségre jelölt személy megjelölésével – bizalmatlansági indítványt nyújthat be. Ha az előterjesztés alapján az országgyűlési képviselők többsége bizalmatlanságát fejezi ki, az új miniszterelnöknek jelölt személyt megválasztottnak kell tekinteni. Az indítvány feletti vitát és szavazást a legkorábban a beterjesztéstől számított három nap után, legkésőbb a beterjesztéstől számított nyolc napon belül kell megtartani.
Továbbiak a 3., vezércikk a 7. oldalon
Giró-Szász András politikai szakértő: Az utóbbi idők politikai történései arra engednek következtetni, hogy Medgyessy Péter elszakadt pártjától, és egy kormányfőközpontú politikai tér betöltésére törekszik. Ennek magyarázata, hogy az MSZP „sajátos válsághelyzetben” van, amit Medgyessy megpróbál kihasználni, és alternatívaként saját személyét, elképzeléseit helyezi előtérbe. A miniszterelnök nyilatkozatai, illetve közjogi felvetései komoly feszültséghez vezettek a koalícióban. A javaslatokkal való SZDSZ-es szembenállás lehetőséget teremt egy olyan liberális politikai arculat megteremtésére, amely alternatívát jelent az MSZP és az SZDSZ között elhelyezkedő szavazók számára. Ez értelemszerűen az MSZP pozícióit gyengíti.
Ágh Attila politológus: Nincs feszültség a koalícióban. A konfrontáció mind a két pártnak használ, mivel uralni tudják a politikai közbeszédet, ráadásul olyan kérdéseket feszegetnek amelyek a közvéleményben is pozitív visszajelzésre találnak. Mindez nem figyelemelterelést jelent egyéb problémákról, hiszen az idei gazdasági előrejelzések kedvező tendenciát mutatnak. Lehet, hogy az MSZP-ben nem mindenki örül Medgyessy fellépésének, de egyértelmű, hogy teljes mellszélességgel kiállnak a kormányfő mellett. Gidró Kriszta