Költségkímélés céljából a közvetlen államfőválasztás és a kisebb létszámú parlament ügyében az európai parlamenti választással összekötve lehetne népszavazást tartani június 13-án – mondta Medgyessy Péter tegnap Csepelen, a munkásotthonban tartott lakossági fórumon és az ATV-nek adott interjúban is. Hozzátette: véleménynyilvánító referendumra gondolt, így a szavazás eredménye semmilyen kötelezettséget nem róna az Országgyűlésre. A kormányfő hangsúlyozta: ki fog tartani javaslatai mellett addig, „amíg az emberek vérévé válik az együttműködés”.
– Úgy látszik, Medgyessy Péter mindent elkövet, hogy ne kelljen beszélnie a kormányzati kudarcairól, ezért minden napra kitalál valamit: szombaton bejelentette a népszavazási javaslatát, majd hétfőn ezt egy unfair tárgyaláson visszavonta a közös lista ügyében, cserében viszont előállt a nemzeti lobbitanács ötletével – fogalmazott Révész Máriusz. A Fidesz szóvivője hozzátette: az újabb nagy ívű kezdeményezés után kíváncsian várja a Fidesz, hogy másnap mivel áll elő a miniszterelnök.
*
A Fidesz eddig sem utasította el a közvetlen államfőválasztás és a kisebb parlament lehetőségét, de várja, hogy a kormány a parlament elé terjessze konkrét javaslatait.
A Magyar Köztársaság miniszterelnökéhez méltó, írásban, az Igazságügyi Minisztérium szakmai hátterével a parlamentnek benyújtott alkotmánymódosító javaslatot vár a kormányfő közjogi felvetéseivel kapcsolatban Dávid Ibolya. „Szeretném végre látni a pontos, félreérthetetlen javaslatot, ne fórumokon elhangzottakból és félmondatos médiaszereplésekből kelljen következtetni annak tartalmára” – mondta az MDF elnöke. Kijelentette, a miniszterelnöknek lehetővé kellene tennie, hogy tárgyaljanak a kisebb parlamenttel, illetve az államfő megválasztásával összefüggő alkotmánymódosításról.
– Az SZDSZ szerint nem helyes az államfő közvetlen választására javaslatot tenni – hangsúlyozta még Medgyessy legújabb felvetését megelőzően Fodor Gábor napirend előtt a parlamentben. Utalva arra, hogy felvetését Medgyessy korábban azzal indokolta, demokratikusabb a nép által választott államfő, a politikus kijelentette: reméli, hogy ezt a miniszterelnök nem gondolta komolyan. – Ha ezt komolyan veszszük, világossá kell tennünk, hogy demokratikusabb a kormányfő, valamint a Legfelsőbb Bíróság elnökének közvetlen választása is – jegyezte meg, majd azt kérdezte: hogyan testesíthetné meg a nemzet egységét az az államfő, akinek egy választási kampányban kellene az egymással versengő jelöltek közül megszereznie az 50 százalék plusz egy voksot? Kuncze Gábor SZDSZ-elnök tegnap az MTV Nap-kelte című műsorában elutasítóan nyilatkozott arról, hogy véleménynyilvánító népszavazást tartsanak a köztársasági elnök választásának ügyéről.
Lamperth Mónika a miniszterelnök legújabb felvetése előtt a köztársasági elnök választásával kapcsolatos népszavazási javaslatra úgy reagált: „a pártok és a politikai elit nem hagyhatja figyelmen kívül, hogy az embereknek mi a véleményük”. A belügyminiszter szerint ha a magyar választópolgárok nagy többsége szimpátiával fogad egy ilyen változtatást, akkor a parlamenti pártoknak ezt figyelembe kell venniük, akár úgy, hogy az ehhez szükséges törvénymódosításról törvényt hoznak, akár úgy, hogy egy véleménynyilvánító népszavazás eredményét tartják szem előtt. Elmondta: jót tenne a közéletnek, ha az acsarkodó pártpolitikát egy erősebb közjogi státusú köztársasági elnök befolyásolhatná. Egy nagyobb legitimáció, közvetlen választás hozhatná magával az erősebb közjogi státust – tette hozzá a miniszter. Lamperth arról is szólt: szerinte már a következő választások idejére megvalósulhat a miniszterelnök által javasolt 250 fős törvényhozás terve, és a főpolgármester indítványának megfelelően kisebb létszámmal működhetnek az önkormányzati testületek is.
*
A közjogi javaslatok mellett Medgyessy Péter tegnap a csepeli fórumon beszélt a Draskovics-csomagról is. Azt ígérte: ebben az ügyben is következetes lesz. Az egészségügy kapcsán elmondta: az idős embereket nem kórházi ágyban, hanem szociális otthonokban kell elhelyezni. Úgy vélte, a sokszor felesleges receptekkel az egészségügy nem a gyógyulást segíti elő, hanem a pazarlást. Beszélt az emberek felelősségéről is, akik szerinte évente 500 tonnányi, 35 milliárd forint értékű gyógyszert dobnak ki. Elmondta, mindenkire, nem csak a romákra vonatkozik az, hogy állampolgári jogaik mellett kötelezettségeiket is teljesíteniük kell. Ugyanakkor úgy vélte: a cigányság halmozottan hátrányos helyzetű, segíteni kell őket.
***
amióta Elkezdődött a „Rosner-időszak”:
– Medgyessy Péter évértékelő beszédében három javaslatot tett a „nemzeti egység és az összefogás” érdekében: állítsanak a pártok közös listát az európai parlamenti választásra úgy, hogy azon a kormány és az ellenzék ötven-ötven százalékban képviselje magát; a jövőben közvetlenül a nép válaszsza meg a köztársasági elnököt; csökkentsék a parlament létszámát 250 főre.
– Miután az MSZP-n kívül a másik három párt elutasította a közös listára és az államfőválasztásra tett javaslatot, Medgyessy Péter azt indítványozta, hogy írjanak ki népszavazást. Később ezt úgy pontosította, hogy a referendumot csak a köztársaságielnök-választásra és a kisebb parlament létrehozására kívánja kiíratni, és nem ügydöntő, hanem véleménynyilvánító voksolásra gondolt.
– Általános meglepetésre a miniszterelnök az utolsó pillanatban, a Fidesz elnökével folytatott megbeszélés kezdetén azt javasolta Orbán Viktornak, hogy legyen nyilvános az eszmecsere.

Megdöbbentő felvétel, így sodort el egy motorost egy autós az M85-ösön – videó