Megérkezett a NATO-erősítés

A hét végén egymás után szálltak le a NATO-katonákat szállító repülőgépek Pristinában – pénteken amerikai, brit és olasz katonák jöttek, szombat-vasárnap pedig Németország és Franciaország küldött hatszáz, illetve négyszáz fős erősítést (szombaton érkezett meg a magyar katonákat szállító gép is, amely a szabadságról visszatérő, illetve hazainduló fegyvereseket szállította). A NATO-erősítés feladata a szerb érdekeltségek védelme – szombat délelőtt például Kosovo Poljét zárták körül, ahol két nappal korábban az albánok felgyújtották a kórházat, az iskolát és több lakóházat. Szombaton leégett Svinjare szerb falu is, a lakosságot a KFOR Mitrovica szerbek rakta városnegyedébe menekítette.

2004. 03. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eközben a koszovói kormány határozottan elítélte az utóbbi napok etnikai zavargásait, amelyek 28 halálos áldozatot és több mint hatszáz sebesültet követeltek a tartományban. Putyin orosz elnök szerint etnikai tisztogatás folyik a szerbekkel szemben Koszovóban, és „Oroszország nem nézheti tétlenül, ami ott történik”. Szombaton reggel brit NATO-katonák zárták körül a főváros, Pristina melletti szerb település, Kosovo Polje házait, így a rigómezei csata emlékére felállított és az elmúlt napok zavargásaiban csodával határos módon épen maradt ortodox templomot is.
*
A felgyújtott házakban az UNMIK illetékesei mérik fel a károkat. Amikor a katonák őrjáratra indulnak, az egyik albán rendőr beenged a kordonon belülre, hogy megmutassa, mit találtak a füstölgő romok között. A ház elé fegyvereket, kézigránátokat és egy szétégett géppisztolyt raknak ki.
– Látja, ilyen civilek laktak itt. Szerb spionok – mondja, és visszaküld a kordon másik oldalára. A történet jellemző a hét végi állapotokra: mindkét fél gőzerővel keresi az érveket és a magyarázatokat arra, hogy mi és miért történt. Az albánok halálosan megsértődtek azon, hogy a nemzetközi közösség emberei kétségbe vonták a három gyereket a folyóba hajszoló szerbekről szóló történetet, és meghívták a sajtót a ma délután egykor kezdődő temetésre Mitrovicába. A szerbek eközben előre megszervezett erőszakhullámról beszélnek, szerintük az albánok így tiltakoznak Kostunicának a tartományt kantonokra osztó elképzelései ellen. A szerbek sérelmezték azt is, hogy a koszovói vezetésnek napok óta nincs véleménye a majdnem háborúvá terebélyesedő konfliktusról. Bajram Rexhepi kormányfő ezért közleményt adott ki, melyben mély sajnálatának adott hangot a kioltott életek miatt, és határozottan elítélte a kulturális és vallási örökség példa nélküli elpusztítását. Bejelentette, hogy létrehoznak egy pénzügyi alapot az ortodox kulturális értékeket és a szerb otthonokat ért károk helyreállítására.
Pristinában is rendőrök őrzik a péntekre virradó éjjelen felgyújtott templomot és paplakot. A gerendák még füstölnek, a garázsban bent égett a lelkész autója is. A templomtól nem messze egy udvaron három felgyújtott ENSZ-terepjáró, az egyik hátsó ülésén ott van a hét végi nagybevásárlás elszenesedett nyoma. Karton ásványvíz, kólásdobozok, hagyma, krumpli és konzervek pörkölődtek meg, a sofőrnek még arra sem volt ideje, hogy a kabátját kivegye a hátsó ülésről.
A helyzettel láthatóan a nemzetközi közösség sem tud mit kezdeni – a soknemzetiségű Koszovóban mindvégig bízó hivatalnokok ötéves munkájukat érzik veszni, de még mindig nem merik kimondani, hogy az általuk kitalált rendezési terv csődöt mondott, még mielőtt elkezdték volna végrehajtani.
Kifelé indulunk a tartományból, az ideiglenes határ szerb oldalán belgrádi újságírók és titkosrendőrök várnak a kiérkezőkre. Utóbbiak tisztes távolból figyelik, amint a kollégák aprólékosan kifaggatnak: mit láttunk a szerb falvakban, és mi a véleményünk a konfliktusról. Miután válaszolunk a kérdésekre, megkérdezzük, miért nem mennek be maguk is? A belgrádi állami tévé operatőre azt mondja, ő nem fél bemenni, csak most nincs kedve.




Magyar pártok nyilatkozata
Vajdasági magyar pártok nyilatkozatban hívták fel a figyelmet arra, hogy a párizsi megállapodás ellenére magyar nemzetiségű kiskatonákat ne vezényeljenek Koszovóba, hogy ne vonják be őket a szerbek és az albánok konfliktusába. A Magyar Rádió Déli Krónika című műsorában Ágoston András, a Vajdasági Magyarok Demokratikus Pártjának elnöke, a nyilatkozat egyik aláírója elmondta: bízik abban, hogy a magyar katonák kivonása a konfliktusból megoldható, hiszen erre megvannak a nemzetközi feltételek. „Eddig úgy látjuk, hogy ilyennem történt, de nem tudjuk, mit hoz a holnap” – mondta Ágoston. Hozzátette: amint szükségesnek látják, a magyar diplomáciához fordulnak segítséget kérve, mert politikai eszközeiken kívül más lehetőségük nincs az érdekérvényesítésre. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.