Megsebesítették a tajvani elnököt

Csen Suj-pien tajvani elnök ellen merényletet követtek el az elnökválasztási kampány utolsó napján. A mai voksolást ennek ellenére megtartják a szigetországban.

Hírösszefoglaló
2004. 03. 20. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csent Tajnan városában az elnökválasztási kampány zárónapján, a sziget déli részén tartott körútján lőtték hasba – adta hírül az általa vezetett Haladó Demokrata Párt egyik képviselője. Korábban a párt szóvivője arról számolt be, hogy az elnököt petárda sebesítette meg. Csen Suj-pient súlyos sérüléssel a helyi kórházba szállították. Később az államfő elhagyta a kórházat. A támadás hírére az épület előtt összesereglettek az elnök hívei, és a Haladó Demokrata Párt zöld zászlaját lobogtatva máris a választások győzteseként ünnepelték a politikust. A támadásban megsebesült Annette Lu tajvani alelnök is, őt a jobb térdén lőtték meg – az utolsó jelentések szerint állapota kielégítő.
*
Egyelőre nem tudni, ki és miért követte el a terrorakciót. Szemtanúk szerint az elnök és az alelnök egy nyitott gépkocsiban ültek, és éppen az ünneplő tömegnek integettek, amikor rájuk lőttek. Az már biztos, hogy a támadó lőfegyvert használt.
A közvélemény-kutatások szerint a mai elnökválasztáson Csen Suj-pien és Lien Csan, a Kuomintang párt vezetője között igen szoros verseny várható. Maga Lien is elítélte a merényletet, és a támadás körülményeinek tisztázását követelte. Az ügy politikai következményei kiszámíthatatlanok, megfigyelők azt sem tartják lehetetlennek, hogy a jelenlegi elnökre a merénylet hírére többen szavaznak, mint azt előre sejteni lehetett. Figyelemre méltó, hogy a pekingi kormány és a kínai sajtó mind ez idáig nem reagált a támadás hírére. Az utóbbi hetekben kiéleződött az egyébként is feszült kínai–tajvani viszony, miután Peking rakéták százait telepítette a szigettel szemben fekvő partvidékre, és válaszlépésekkel fenyegette meg a népszavazásra készülő tajpeji politikai vezetést. A mai nap más szempontból is döntő lehet, hiszen a 16 millió tajvani szavazó – az elnökválasztás mellett – ma arról is dönt, hogy szükséges-e erősíteni hazájuk védelmét a kínai rakétafegyverkezés láttán. A hivatalos pekingi felfogás szerint Tajvan a kínai állam része, és a népszavazást a sziget teljes körű önállósodása felé tett lépésnek tekintik. A tajvani vezetés cáfolja, hogy erről lenne szó, álláspontjuk szerint szuverén országként önkorlátozás nélkül dönthetnek bármilyen kérdésben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.