Mi a magyar?

–
2004. 03. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A budai pasa fia, Ahmed lett az első székesfehérvári szandzsák bég, ám nem hosszú időre. A szultáni kincstáros ugyanis értesült arról, hogy Ahmed a bazilikát „fukarságból cudarul megfosztotta” az összes megmaradt szertartási edénytől. Ezt Budáról azonnal megírta Szulejmánnak, aki viszont utasította őt, hogy utazzék Fehérvárra, és tartson vizsgálatot. Miután bizonyítottnak találta a vádat, mindent visszavitetett a bazilikába, Ahmedet pedig Isztambulba küldte. (…) „Ezek után a császári pénztárnok szorgalmatosan megvizsgálta a fehérvári szentegyház minden rejtekét – tudósít a XVII. századi erdélyi történetíró-kancellár, Bethlen Farkas –, a királyok sírhelyeitől sem tartózkodott. (…) Elszedett tehát egyes sírokból, és elvitt mindent, minek árát remélte kikapni. Találta pedig a királyok koronáit, kormánypálcáit, golyóit, melyeket kezökbe adni volt szokás, és melyek vagy tiszta aranyból, vagy aranyozott ezüstből voltak készítve, ezenkívül talált aranyláncokat, nagy becsű drágaköveket a gyűrűken…”
Buzinkay Géza: Kő se mutatja helyét (1986)

A mohácsi csata végzetes kimeneteléről már másnap értesült Mária királyné. E férfias energiájú asszonynak első gondja volt, hogy a budavári kincseket, amelyeket a magáénak tekintett, a maga számára biztosítsa. A dolog nem volt egyszerű: menekülnie kellett. Thurzó Elek, a kincstartó segédkezett királynéjának. Amit csak lehetett, hajókra tettek, s a szállítás céljául Pozsonyt jelölték meg. (…) Süllyedésig megtelt hetvenhat hajó indult ilyképpen a Dunán felfelé, nem számítva az udvar hajóit. Visegrádon a királyné (…) hosszabb stációt tartott oly célból, hogy ami értékes holmi az ottani királyi kastélyban van, azt is hajókra rakassa. Magából a kápolnából negyvenöt tárgy került egy ládába. A szállítás mindazonáltal nem ment zavartalanul. Esztergom tájékán Orbán Endre esztergomi várnagy, más helyen pedig Kun Pál Szatmár megyei főispán megtámadták a hajókat, alaposan megdézsmálták őket, sőt kettőt közülük elsüllyesztettek.
Siklóssy László: Műkincseink vándorútja Bécsbe (1919)
A levéltári dokumentumok szerint azonban a kincsleletből nem minden darab került Bécsbe. Már az 1797. augusztus 7-i jelentésben azt írta Peterszky Pál, hogy: „A Királyi Sóhivatal ezen kincs átvétele miatt az Alispán Úr által ugyancsak galádul kezeltetett, ebből fakad, hogy a később még talált 13 lat súlyú aranytárgy és a másik ugyanott előkerült 2 darab összesen 3 lat 29 quintel súllyal, amelyeket az Alispán Úr magához vett, nem jutott el (oda) …”
Kiss Attila – Alfred Bernhard-Walcher: Szilágysomlyó (1999)

Az avarok uralma 569-től 800-ig tartott. Gazdagságukat különösen a tiszaszőlősi aranylelet mutatja. 1839-ben a Nagyaszó (Nagyvölgy) partoldala lehullt, és az árvíz számos aranyboglárt és aranycsatot mosott ki, amit a munkából hazatérő asszonyok találtak meg, akik a leletet eladták. Elek Menyhért, Dévay István és özv. Elek Sámuelné helybeli birtokosok 10 forintjával vették meg az aranylelet darabját. Az egyik lelő Debreczenbe ment, a talált aranyvértet útközben egy görög kereskedőnek adta el 200 forintért. Mikor a partot megásták, meg is találták az aranyvértes lovag csontvázát, kinek homlokán kardvágás volt látható.
Magyarország vármegyéi és városai (1896–1914)

A szegedi táj kiválasztásához (mármint Attila király székhelyét illetően – A szerk.) nyilvánvalóan nagymértékben hozzájárult az 1910-es évek óta ismertté vált világhírű nagyszéksósi lelet. (…) Bálint Mátyás itteni szőlőjéből fél talicskával tolták haza az aranyat az emberek. E töméntelen aranytárgyból semmi sem maradt meg! 1926-ban jöttek elő ismét pompás aranyleletek, de ezek nagy része is elkallódott. Ekkor kezdett ásatásba Móra Ferenc, aki 93 aranytárgyat talált. 1934-ben újabb leleteket foglalt le a rendőrség (feliratos aranycsésze!), ekkor Sebestyén Károly sietett a helyszínre, és 564 nm-nyi területet tárt fel, de csak három tárgyat lelt.
Bakay Kornél: Őstörténetünk régészeti forrásai (1997)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.